Η Πορτογαλία θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Αργεντινή στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Futsal στη Λιθουανία την Κυριακή (3/10), αφού νίκησε το Καζακστάν στα πέναλτι με 4-3.

Οι Ίβηρες ήταν πιο αποτελεσματικοί στη ρώσικη ρουλέτα και ενώ ο αγώνας έληξε 2-2 μετά και την παράταση στην Kaunas Arena. Ο Τιάγκο Μπρίτο σημείωσε το αποφασιστικό πέναλτι, καθώς η Πορτογαλία, η οποία τερμάτισε τέταρτη στην προηγούμενη διοργάνωση το 2016, έκλεισε τη θέση της στον τελικό του θεσμού.

Μετά το πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ, ο αγώνας “ζωντάνεψε” στο δεύτερο 20λεπτο, με τον Πένι Βαρέλα να ανοίγει το σκορ στο 23′ για την Πορτογαλία. Το Καζακστάν, το οποίο αναζητούσε επίσης τον παρθενικό του τίτλο, έστειλε τον αγώνα στην παράταση χάρη στο γκολ του  Ντάουρεν Νουργκοζίν.

Ο Ντόουγκλας γύρισε το ματς, βάζοντας μπροστά το Καζακστάν νωρίς στον εξτρά χρόνο. Η Πορτογαλία έψαξε για ισοφάριση και τα κατάφερε με τον Μπρούνο. Όλα εντέλει κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι και αντίπαλος στο δρόμο για την κούπα θα είναι η αλμπιτσελέστε, η οποία επικράτησε 2-1 της Βραζιλίας.