Την Κυριακή ξεκίνησαν και τα playouts για τις θέσεις 5-12, ώστε να προκύψουν οι δύο ομάδες που θα ακολουθήσουν την Λαμία στη Futsal League την επόμενη αγωνιστική περίοδο, αλλά και για να οριστικοποιηθεί η βαθμολογία από την 4η θέση και κάτω. Θυμίζουμε ότι τη νέα σεζόν προβιβάζονται δύο ομάδες και αυτές είναι ο ΠΑΟΚ και ο Κορυδαλλός.

Η Κόμπρα νίκησε με 6-4 τους Τράχωνες Αλίμου στο κλειστό του Βύρωνα και έφτασε τους 35 βαθμούς έναντι 24 των φιλοξενούμενων, εξασφαλίζοντας και τυπικά την παραμονή της στα μεγάλα σαλόνια την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Λορέντζο (2), Ασημακόπουλος, Μαντούβαλος, Κουτσογιάννης και Κεφάλας. Στον αντίποδα, για τους Τράχωνες σκόραρε τρία γκολ με τρία δεκάμετρα πέναλτι ο Φανάρας και ένα με πέναλτι ο Μπεχράκης. Ένα γκολ με δεκάμετρο πέναλτι σημείωσε και η Κόμπρα.

Ο Πήγασος Αγίας Παρασκευής σε ένα ματς απουσιών επιβλήθηκε στο Πέραμα του Νέου Ικόνιου με 6-2 και έκανε άλμα παραμονής στη μεγάλη κατηγορία και την επόμενη σεζόν. Η ομάδα του Αυγουστίνου Κάτσαρη μετράει 27 βαθμούς έναντι 37 αυτή του Χαράλαμπου Συντζανάκη. Δύο γκολ σημείωσε ο Παναγόπουλος και από ένα οι Σούλης, Κοκκινίδης, Γιαννόπουλος και Σχοινάς, ενώ για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Τριμίτσης και Μπαμπάκης.

Η Αθήνα ’90 δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην προτελευταία Υπεροχή Τρικάλων και επιβλήθηκε με 10-4 στο κλειστό της Πολιτείας. Οι σαφώς ανώτεροι γηπεδούχοι έφτασαν τους 48 βαθμούς, στους εννέα έμειναν οι Θεσσαλοί που έχουν απλά μαθηματικές ελπίδες παραμονής.

Τέλος, με σκορ 10-2 επικράτησε ο Ερμής Ζωγράφου της ΑΕΛ στο κλειστό “Αντώνης Φώτσης”, με τους φιλοξενούμενους να κατεβαίνουν με επτά παίκτες. Στους 44 βαθμούς ανέβηκαν οι γηπεδούχοι, στους 16 έμειναν οι βυσσινί από τον θεσσαλικό Κάμπο. Πολύ καλή εμφάνιση για τον Ερμή με οκτώ παίχτες κάτω των 20 και από αυτούς οι τέσσερις είναι από την Κ17. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Τσεπας (3), Τσέλιος (2), Γκαϊφύλλιας (2), Ζόμπολας, Καφίρης, ενώ το πρώτο του γκολ στην Α’ Εθνική σημείωσε ο 17χρόνος Μαστακούλης.