Όσοι πίστευαν ότι ο Παναθηναϊκός θα έπαιρνε ένα εύκολο τρίποντο απέναντι στον Πήγασο Αγίας Παρασκευής για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Futsal Super League, διαψεύστηκαν στην πράξη μιας και οι γηπεδούχοι απέσπασαν έναν πολύτιμο βαθμό, ενώ οι πράσινοι έχασαν δυο βαθμούς και είναι πλέον στην 4η θέση του πίνακα.

Το τελικό 5-5 έφερε τους νεοφώτιστους στους τέσσερις βαθμούς, στο -3 από τη Σαλαμίνα, ενώ στους 21 βρίσκεται το τριφύλλι, στο -2 από τον Δούκα και στο -9 από την ΑΕΚ. Οι παίκτες του Αυγουστίνου Κάτσαρη έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι, το οποίο κάλλιστα θα μπορούσαν να είχαν πάρει, αν δεν ισοφαρίζονταν προς το φινάλε του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-1 στην Αγία Παρασκευής μέχρι το 14, όταν ο Πήγασος ισοφάρισε, στο 15′ πέρασε μπροστά και στο 19′ έγινε το 3-3 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου ο Πήγασος προηγήθηκε εκ νέου, δυο λεπτά μετά η ομάδα του Απόστολου Μπελτσίδη ισοφάρισε με δεκάμετρο, για να γίνει το 5-4 στο 37′. Περίπου 1,5 λεπτό πριν την κόρνα της λήξης ο Παναθηναϊκός γλίτωσε τον έναν βαθμό, παίζοντας με πέμπτο παίκτη.

Για τον Πήγασο Αγίας Παρασκευής σκόραραν οι εξής: 5′ Κοτσώνης, 14′ Καπρής, 15′ Κοτσώνης, 20′ Κοκκινίδης, 37′ Σουλής. Για τον Παναθηναϊκό τα γκολ έβαλαν: 7′ Κάλκος, 10′ Ντάρλας, 19′ Οικονομόπουλος, 32′ Ασημακόπουλος, 39′ Ηλιάδης.