(O “Ο Caipira” επιστρέφει, μοιράζεται τις απόψεις του και αναλύει συνοπτικά τον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος)

Το Σάββατο το βράδυ (22:00) στο Κλειστό του Καματερού θα πραγματοποιηθεί το δεύτερο παιχνίδι για τη σειρά των τελικών ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Δούκα, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 1-0 στις νίκες, καθώς επικράτησαν στον πρώτο τελικό με σκορ 4-2. Οι πρωταθλητές έδειξαν πιο έτοιμοι στο πρώτο ματς, αλλά υπολογίζοντας ότι η σειρά κρίνεται στις 3 νίκες, ο δικέφαλος έχει τα περιθώρια να αντιδράσει στα επόμενα παιχνίδια.

Τι είδαμε στο πρώτο παιχνίδι;

Ο Δούκας του Γιάννη Μοστριού προσπάθησε από νωρίς να πιέσει ψηλά την ΑΕΚ και κατάφερε να αναχαιτίσει τα πλεονεκτήματά της, επιλέγοντας να πάει σε physical game  παίζοντας στο όριο του φάουλ. Σε αυτή την πίεση καθοριστικό ρόλο έπαιξαν οι δυναμικές άμυνες  που έπαιξε ο Βίκτορ Βιέιρα πάνω στον πίβοτ της ΑΕΚ,  Γούεσλεϊ, δυσκολεύοντας την ομάδα του Άγγελου Εμμανουηλίδη να “ακουμπήσει” την μπάλα πάνω του. Το σκορ ωστόσο άνοιξε με μία όμορφη κομπίνα σε στατική φάση στην οποία οι Φουμάσα, Βινίσιους και Πέδρο άλλαξαν αστραπιαία την μπάλα και ο τελευταίος άνοιξε το σκορ με σουτ από τον κεντρικό άξονα στο 5ο λεπτό. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, ψάχνοντας λύσεις με εναλλαγές των συστημάτων 3-1 και 4-0 και μετά το 8ο λεπτό, χρονικό σημείο που ο Δούκας έφτασε νωρίς τα 4 φάουλ, άρχισε να γίνεται περισσότερο απειλητική και να δημιουργεί φάσεις, κυρίως με τον Γουέσλεϊ. Ο τερματοφύλακας Χαραλαμπόπουλος όμως – που κατάφερε να καλύψει την απουσία του τραυματία Ζέρβα- είχε σωστές αντιδράσεις κράτησε το 1-0 και προς το τέλος του ημιχρόνου ο Δούκας ανέκτησε την υπεροχή με τον Θεοφίλου να είναι αυτός που με τη σειρά του πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις. Τελικά, ο Δούκας πέτυχε και δεύτερο γκολ πριν πάει στα αποδυτήρια, όταν στο 17 ο Βινίσιους έκλεψε από τον Γουέσλεϊ και εκμεταλλευόμενος άμεσα μία κατάσταση υπεραριθμίας 3 εναντίον 2 έστειλε την μπάλα στο κενό τέρμα ύστερα από ασίστ του Φουμάσα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ του Δούκα μόλις στο πρώτο λεπτό δίνοντας του ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα. Ο Πέδρο έκλεψε από τον Παπακώστα σε κρίσιμο σημείο και αλλάζοντας πάσα με τον Τσίνα νίκησε από κοντά τον Θεοφίλου. Μάλιστα, σημείωσε και τέταρτο γκολ και πάλι σε αντεπίθεση με τον Βινίσιους να ανακόπτει πάσα του Ντάτη και ύστερα από όμορφη εναλλαγή της  μπάλας με τον Σεϊτι έκανε το 4-0 με 14’47” να απομένουν. Η Ένωση χρησιμοποίησε αμέσως “πέμπτο παίκτη” και κατάφερε να μειώσει με εκτέλεση πέναλτι του Γουέσλεϊ (το κέρδισε ο Μάνος από το Βίκτορ Βιέιρα) 10 λεπτά πριν το τέλος. Ο Δούκας με πρόθεση να ελέγξει το ρυθμό, αλλά και να εμποδίσει την ΑΕΚ να γίνει πιο απειλητική πέρασε κι αυτός ανά διαστήματα “πέμπτο παίκτη” με τον χρόνο να κυλάει υπέρ του. Τελικά, 1.18 πριν τη λήξη ο Γουέσλεϊ εκμεταλλεύτηκε ατομικό λάθος του εξαιρετικού κατά τα άλλα Βινίσιους και έστειλε την μπάλα στα κενά δίχτυα για το 4-2 που ήταν το τελικό σκορ.

Εν κατακλείδει ο Δούκας κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του, αξιοποιώντας τα σωματικά προσόντα, την εμπειρία, αλλά και την τακτική συγκέντρωση των παικτών του και λειτουργώντας πολύ αποτελεσματικά στις αντεπιθέσεις που του παρουσιάστηκαν πετυχαίνοντας έτσι τα 3 από τα 4 γκολ του. Ο Πέδρο, πετυχαίνοντας 2 γκολ και πραγματοποιώντας ένα μεστό παιχνίδι ξεχώρισε, ενώ ο Βινίσιους εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του και σκόραρε επίσης 2 φορές, ολοκληρώνοντας φάσεις που ξεκίνησαν από δικά του κλεψίματα. Από την άλλη η ΑΕΚ είδε σημαντικά της όπλα όπως ο Βιτίνιο και ο Πάνου να είναι επηρεασμένοι από πρόσφατους τραυματισμούς και δεν μπόρεσε να βρει τον τρόπο να αξιοποιήσει τα χαρακτηριστικά των παικτών της, όπως θα ήθελε.