Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα ο Δούκας, ο οποίος δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στον Ηνίοχο και τον νίκησε με 5-1 στο κλειστό των Ιλισίων για την πρεμιέρα της Stoiximan Futsal Super League.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στη φετινή μάχη, κόντρα σε έναν αντίπαλο που φυσιολογικά ακόμα ψάχνεται, έχοντας ένα τελείως διαφορετικό ρόστερ σε σχέση με την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο.

Πάντως, η ομάδα του Σταύρου Μαυράκη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Διονέλη μόλις στην πρώτη φάση του ματς. Από ‘κει και πέρα, ο Δούκας κατάφερε να συνέλθει, να ανασυνταχθεί και ως το φινάλε του πρώτου 20λεπτου ήταν μπροστά με 4-1. Ο Θανασάι σκόραρε δυο φορές στο διάστημα αυτό, ανοίγοντας λογαριασμό, ενώ ο Σεΐτι και Βινίσιους πέτυχαν τα άλλα δυο τέρματα του ημιχρόνου.

Δεδομένα, λοιπόν, τα πράγματα είχαν απλοποιηθεί στο β’ μέρος για τους μπλε, που σημείωσαν άλλο ένα τέρμα με τον γερόλυκο Πάνου, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Εύκολα ο Δούκας πήρε το πρώτο του τρίποντο και θα κοιτάξει στα επόμενα ματς να βελτιωθεί και να παρουσιαστεί ακόμα καλύτερο. Όσο για τον Ηνίοχο, είχε το πιο δύσκολο εμπόδιο που θα μπορούσε στην πρεμιέρα και κοιτάζει μπροστά.