Μπορεί να ήταν αποκλεισμένη η Εθνική ποδοσφαίρου σάλας από την συνέχεια του Futsal Euro 2022, αλλά κατάφερε να βρει κίνητρο και να σταθεί ανταγωνιστική απέναντι στη Μολδαβία για την 5η αγωνιστική των προκριματικών της διοργάνωσης, κατακτώντας τον πρώτο της βαθμό στον 3ο όμιλο. Το τελικό 3-3 σκορπάει χαμόγελα, καθώς η γαλανόλευκη κοίταξε στα μάτια έναν δυνατό αντίπαλο και έφυγε όρθια από το ΔΑΪΣ.

Μάλιστα, έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να επιστρέψει από το εις βάρος της 0-2 που είχε διαμορφωθεί στο πρώτο ημίχρονο. Ο Κογιοκάρου κατάφερε να βρει δυο φορές τον δρόμος προς τα δίχτυα, την πρώτη στο 15′ και την δεύτερη στο 19′ με εκτέλεση πέναλτι. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα δεν τα παράτησαν και στο τέλος επιβραβεύτηκαν με τον έναν βαθμό, ο οποίος μπορεί να μην δίνει κάτι ουσιαστικό, αλλά είναι πολύ σημαντικός.

Στο 22′ ο Γούσης κατάφερε να μειώσει για την Εθνική μας, με τον Ποντλέσνοβ να φέρνει εκ νέου την διαφορά στα δυο γκολ στο επόμενο λεπτό. Παρ’ όλα αυτά, ο Σταυρακόπουλος στο 25′ μείωσε σε 2-3 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τον Ντάτη να ισοφαρίζει σε 3-3 στο 26′, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν στη συνέχεια. Η ομάδα έπαιξε πολύ καλά και θα μπορούσε να έχει γευτεί και το τρίποντο της νίκης.

Η Ελλάδα τελείωσε τον αγώνα με 23 τελικές έναντι 32 της Μολδαβίας, αλλά εντός στόχου η διαφορά ήταν ισχνή (12 έναντι 13). Οι φιλοξενούμενοι είχαν πέντε παραπάνω σουτ εκτός εστίας (9-14) και τρία περισσότερα που μπλοκαρίστηκαν (2-5). Ένα ματς που θα μπορούσαν να το έχουν πάρει και οι δυο ομάδες, τελικά ολοκληρώθηκε ισόπαλο. Στον όμιλο, το Αζερμπαϊτζάν έχει 13 βαθμούς, 8 η Σλοβακία, 5 η Μολδαβία και 1 η Ελλάδα.