Ο Δούκας δικαιολόγησε πλήρως τον τίτλο του φαβορί απέναντι στον δυνατό φέτος Παναθηναϊκό και έκανε το 3-0 στις νίκες των ημιτελικών, παίρνοντας το εισιτήριο για τους Τελικούς της Stoiximan Futsal Super League απέναντι στην ΑΕΚ που θα έχει το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι πράσινοι του Γιάννη Ζιάβα πάλεψαν και στα τρία παιχνίδια, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή κόντρα στον περσινό πρωταθλητή που ήταν ανώτερος στη σειρά και πήρε δίκαια την πρόκριση. Το τριφύλλι θα διεκδικήσει την 3η θέση κόντρα στη Σαλαμίνα και η σειρά θα κριθεί στις τρεις νίκες.

Λογαριασμό άνοιξε ο Σταυρακόπουλος στο 3ο λεπτό, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό, αλλά λίγο αργότερα (7′) ήρθε η ισοφάριση σε 1-1 με τον Βινίσιους για την ομάδα του Γιάννη Μοστριού. Ο Δούκας σκόραρε ξανά στο 8ο και 9ο λεπτό για το 3-1 με τους Bέρσνιακ και Βινίσιους, ενώ δύο λεπτά μετά έκανε το 4-1 με τον Νασιμέντο.

Ο Κατεβτσιάν μείωσε σε 4-2 στο 17’, όμως δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το 5-2 με τον Πέτερσον, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, αν και υπήρξαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, δεν σημειώθηκε κάποιο άλλο τέρμα και ο Δούκας έφτασε εύκολα στους Τελικούς χωρίς να αγχωθεί για την έκβαση της αναμέτρησης.

Θυμίζουμε ότι ο ΑΣΕΔ προέρχεται και από την κατάκτηση του Κυπέλλου κόντρα στην Ένωση και έχει εξαιρετική ψυχολογία. Βέβαια, η σειρά αυτή είναι μια τελείως διαφορετική ιστορία και αναμένονται εξαιρετικά παιχνίδια, εφάμιλλα της δυναμικής και της ποιότητας των δύο μονομάχων.