Ο Δούκας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό Αντώνης Φώτσης στα Ιλίσια και υποχρέωσε τον Ερμή Ζωγράφου σε βαριά ήττα με 10-2 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν υπερδιπλάσιες τελικές (38 έναντι 15), ήταν ανώτεροι και έφτασαν δίκαια στο τρίποντο. Πλέον, μετρούν 35 βαθμούς και είναι στο -4 από την ΑΕΚ με ματς λιγότερο (με την Κόμπρα την Πέμπτη στο Βύρωνα), στους 31 έμεινε ο Ερμής.

Ο Δούκας μπήκε δυνατά στον αγώνα και μόλις στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν ήδη μπροστά με 3-0 χάρη στα γκολ των Φλώρου (2′), Σεΐτι (3′) και Τσίνα (5′). Οι παίκτες του Θανάση Τσακανίκα είχαν αιφνιδιαστεί και προσπάθησαν να σταθούν στα πόδια τους και να αντεπιτεθούν. Στο 14′, ο Τσίνας πέτυχε και δεύτερο γκολ, προτού μειώσει δύο λεπτά αργότερα ο Γκρίτζαλης. Παρ’ όλα αυτά, οι μπλε του Γιάννη Μοστριού βρήκαν δύο ακόμη γκολ με τον Φλώρο στο 19′.

Με το 6-1 υπέρ του στο πρώτο μέρος, ο Δούκας είχε πλέον όλη την άνεση να κάνει σωστή διαχείριση και να μην κινδυνέψει στον αγώνα. Μάλιστα, ο Βλάχος στο έκτο λεπτό του β’ μέρους έφερε το σκορ στα επίπεδα του 7-1, με τον Γκρίτζαλη να σκοράρει εκ νέου για τον Ερμή στο 28′. Μέχρι το φινάλε του αγώνα, οι περσινοί πρωταθλητές πέτυχαν ακόμη τρία τέρματα με τους Τσίνα (28′), Καράμπελα (34′) και Θανασάι (37′), που διαμόρφωσαν το τελικό 10-2.