Ο πρωταθλητής Δούκας ήταν ο μεγάλος νικητής στο Σούπερ Καπ που διεξήχθη στην Αγία Παρασκευή, νικώντας με 6-1 τον κυπελλούχο Ερμή Ζωγράφου και κάνοντας δικό του το πρώτο τρόπαιο της σεζόν 2021-22.

Η ομάδα του Κώστα Ρούπτσου ήταν ανώτερη και έφτασε δίκαια στον τίτλο, θυμίζοντας βέβαια ότι λόγω και της συμμετοχής του στα προκριματικά του Champions League έχει μεγαλύτερο βαθμό ετοιμότητας.

Στο πρώτο μέρος, οι μπλε προηγήθηκαν με τον Κονδυλάτο, για να ακολουθήσει ο Τσίνας στο σκοράρισμα, προτού μειώσει ο Αλευράς. Ο Καραβίδας έγραψε το 3-1 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, ο Δούκας πέτυχε άλλα τρία γκολ με τον Τσίνα και τον Φλώρο (δις), φτάνοντας στην άνετη επικράτηση.

Από ‘κει και πέρα, αγώνες Σούπερ Καπ διεξήχθησαν το Σάββατο στις κατηγορίες Κ18 και Κ16. Στη μεγαλύτερη ηλικιακά κατηγορία των υποδομών, η ΑΕΚ επικράτησε με 5-2 του Ερμή Ζωγράφου, ενώ στην δεύτερη ηλικιακά κατηγορία ο Ερμής νίκησε 4-3 τους Τράχωνες στην παράταση και έκανε δικό του το τρόπαιο.