Απίστευτο φινάλε είχε το μεγάλο ντέρμπι για την 14η αγωνιστική της Stoiximan Futsal Super League ανάμεσα στον Δούκα και την ΑΕΚ στο κλειστό του ΔΑΪΣ, με την ομάδα του Γιάννη Μοστριού να επικρατεί στο φινάλε με 5-4 και να υποχρεώνει το συγκρότημα του Γιάννη Ζιάβα στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Οι μπλε έφτασαν τους 32 βαθμούς και έχουν ματς λιγότερο, ενώ οι κιτρινόμαυροι έμειναν στους 39 και παραμένουν το φαβορί για την πρώτη θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs. Πάντως, το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι κορυφής μεταξύ δύο σωματείων που ενδεχομένως να παλέψουν μαζί για τον τίτλο.

Η Ένωση, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 4-1 στο πρώτο ημίχρονο, δέχθηκε τέσσερα τέρματα στο β’ μέρος και γνώρισε την ήττα. Στο στρατόπεδο των κιτρινόμαυρων υπήρχε εκνευρισμός για το τελευταίο γκολ, το οποίο θεωρούν ότι δεν ήταν εμπρόθεσμο, με τους διαιτητές αρχικά να μην το μετρούν, αλλά έπειτα από σύσκεψη το κατακύρωσαν και οι τρεις βαθμοί κατέληξαν στους περσινούς πρωταθλητές.

Μόλις στο 4′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σεΐτι, εκμεταλλευόμενοι λάθος του τερματοφύλακα του Δικεφάλου. Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα στο 7′ με τον Ασημακόπουλο να ισοφαρίζει από κοντά, δύο λεπτά αργότερα ο Αρτινός ανέτρεψε το προβάδισμα και στο 15′ ο Ταρνανίδης με δυνατό σουτ έγραψε το 3-1. Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 18′, η Ένωση βρήκε και τέταρτο γκολ με πλασέ από τον Καρύδα. Ισχυρό προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους, αλλά υπήρχε ακόμα ένα ημίχρονο.

Στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα, η ΑΕΚ για περισσότερο από δέκα λεπτά διατηρούσε το +3 και έμοιαζε να φτάνει στο διπλό επί των μπλε. Όμως, ο Δούκας με δύο γκολ μέσα σε διάστημα δύο λεπτών (31′-33′) με τους Φλώρο και Σεΐτι μείωσε σε 4-3 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων πίεζε για την ισοφάριση, με την ΑΕΚ να αμύνεται για να κρατήσει το προβάδισμα.

Στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με πέμπτο παίκτη και έκαναν το 4-4 με τον Τσίνα, για να έρθει ένα ακόμη τέρμα του ακριβώς στη λήξη, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 5-4, με τους διαιτητές να αποφασίζουν για την οριστική τύχη του αγώνα μετά το φινάλε. Ο Δούκας δεν παράτησε το ματς παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω με σημαντική διαφορά, κυνήγησε την ανατροπή και στο τέλος την πέτυχε.