Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον πρώτο τελικό της Stoiximan Futsal Super League, καθώς επιβλήθηκε με 6-4 του Δούκα στο κλειστό “Νίκος Γραμματικός” της Σαλαμίνας το απόγευμα της Κυριακής (21/4).

Η ομάδα του Άγγελου Εμμανουηλίδη πέτυχε μία σπουδαία νίκη, την πρώτη από τις τρεις που απαιτούνται για τον τίτλο, δείχνοντας αποφασισμένη να φτάσει στο πρωτάθλημα, έχοντας χάσει το Κύπελλο από τους μπλε πριν μερικές εβδομάδες.

Το “παρών” στο γήπεδο έδωσαν και πολλοί φίλοι της ΑΕΚ αποτελώντας τον έξτρα παίκτη της ομάδας και δίνοντας ώθηση στους παίκτες του Δικεφάλου, ώστε να φτάσουν στο 1-0 απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Μοστριού που θα προσπαθήσει να φέρει την σειρά στα ίσια στο κλειστό του Δαΐς.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησε την αντίπαλη εστία. Τελικά το γκολ ήρθε μετά από πίεση του Πάνου στον αντίπαλο γκολκίπερ και βάζοντας την κόντρα έκανε το 1-0. Η Ένωση κυνήγησε και δεύτερο τέρμα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν λίγο πριν το ημίχρονο με τον Βινίσιους. Το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου 20λεπτου.

Στο β’ μέρος, μετά από ωραία συνεργασία, ο Ουέσλεϊ από πλάγια θέση έκανε το 2-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Ντάτης με ωραίο πλασέ έγραψε το 3-1. Το 4-1 σημειώθηκε από τον Πάις με εξαιρετικό τσίμπημα της μπάλας, ενώ ο Δούκας μείωσε σε 4-2 με τον Μπιέλ.

Οι κιτρινόμαυροι έβγαλαν νέα κόντρα και ο Τροβάτο έκανε το 5-2 εν μέσω αποθέωσης. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων έβαλε έξτρα παίκτη μη έχοντας κάτι άλλο να κάνει για να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα, με την ΑΕΚ να το εκμεταλλεύεται και τον Ουέσλεϊ να κλέβει τη μπάλα και να κάνει το 6-2 εύκολα.

Οι φιλοξενούμενοι και περσινοί πρωταθλητές πίεσαν με τον έξτρα παίκτη, κατάφεραν να μειώσουν σε 6-4 με δύο διαδοχικά τέρματα από τους Κονδυλάτο και Μαριάνο, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στη νίκη.