Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η ΑΕΚ απέναντι στον Δούκα στο κλειστό του Δαΐς για τον δεύτερο τελικό της Stoiximan Futsal Super League και πλέον απέχει μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος, αφού με το 4-2 στην παράταση έκανε το 2-0 στις νίκες.

Η Ένωση, μετά τον χαμένο τελικό από τους μπλε στο Κύπελλο, δείχνουν χαρακτήρα και ψυχικά αποθέματα και αυτή την στιγμή έχουν στριμώξει στα σχοινιά τους μπλε. Ο Δούκας πρέπει να κάνει υπέρβαση για να φτάσει στην ανατροπή του σκηνικού, αλλά δεδομένα έχει την ποιότητα, τους παίκτες και την εμπειρία για να ελπίζει ακόμα. Αυτή τη στιγμή όμως, οι κιτρινόμαυροι έχουν το μομέντουμ και την ψυχολογία με το μέρος τους.

Ο Παΐς στο 11′ και στο 18′ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Άγγελου Εμμανουηλίδη, με την ομάδα του Γιάννη Μοστριού να απαντάει στο δεύτερο μισό του αγώνα με τους Βινίσιους και Μπιέλ, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση. Το 2-2 σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών στα 40 λεπτά, αλλά ακόμα υπήρχε δρόμος.

Στην παράταση, ο Γούσης έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ και ο Τροβάτο διαμόρφωσε το τελικό 4-2 σε ένα σημείο που ο Δούκας έπαιζε τα… ρέστα τους για την ισοφάριση.