Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε ο Δούκας στον προκριματικό όμιλο του UEFA Futsal Champions League που φιλοξενεί στο ανακαινισμένο κλειστό του ΔΑΪΣ. Η ομάδα του Γιάννη Μοστριού μπήκε με το… δεξί στους αγώνες του, πήρε το πρώτο τρίποντο, νικώντας 4-0 την BSC Nistru Chisinau από τη Μολδαβία και δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση.

Οι μπλε ακολούθως υποδέχονται την Πέμπτη την αγγλική Bloomsbury Futsal (19:00) και οι αγωνιστικές υποχρεώσεις τους ολοκληρώνονται το Σάββατο 26 Αυγούστου με το ματς κόντρα στους πρωταθλητές Ιρλανδίας, Blue Magic FC Dublin, στις 19:00. Με την ελπίδα να έρθει στο τέλος η πολυπόθητη πρόκριση στο main round.

Να τονιστεί πως στο άλλο ματς του ομίλου που άνοιξε το πρόγραμμα, οι Blue Magic FC Dublin επιβλήθηκαν 5-0 της Bloomsbury Futsal και προς το παρόν είναι στην πρώτη θέση με +1 γκολ διαφορά από την ελληνική ομάδα.

Θυμίζουμε ότι ο ΑΣΕΔ έχει φτάσει μια ανάσα από την πρόκρισή του στην επόμενη φάση δύο χρονιές, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και στις δύο λόγω χειρότερης διαφοράς τερμάτων στην ισοβαθμία.

Ο Biel άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Neto Lira στο 15′ διπλασίασε τα γκολ του Δούκα. Το 2-0 ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Ο Τσίνας στο 22′ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του και ο Biel στο τελευταίο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Μια νίκη πέρα ως πέρα δίκαιη και μακάρι να υπάρξει ανάλογη συνέχεια.