Η ΑΕΚ είναι η νέα πρωταθλήτρια στο ποδόσφαιρο σάλας, καθώς το βράδυ της Παρασκευής (31/5) επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού στον πέμπτο και τελευταίο τελικό για το πρωτάθλημα Stoiximan.gr Futsal Super League. Σε ένα συγκλονιστικό ματς που τα είχε όλα και κρίθηκε στη ρώσικη ρουλέτα, η Ένωση κατάφερε να επικρατήσει και να σηκώσει το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία της, διαδεχόμενη τον Δούκα.

Ο τίτλος κρίθηκε στα πέναλτι, αφού η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση ανάμεσα στις δυο ομάδες δεν ανέδειξε νικητή, μένοντας στο 2-2.  Ο Θεοφίλου έπιασε δυο πέναλτι, ενώ ο Ηλιάδης ήταν εύστοχος στην τελευταία εκτέλεση, έκανε το 3-2 και έδωσε το τρόπαιο στην ΑΕΚ, που το πανηγύρισε με τον κόσμο της που γέμισε ασφυκτικά το κλειστό του Καματερού!

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό, καθώς μόλις στο 7′ το τριφύλλι άνοιξε το σκορ με τον Παούρη από κοντά έπειτα από γύρισμα του Κατεβτσιάν. Οι πράσινοι έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα στο 17′ με κεφαλιά του Παπαευστρατίου και ο Παναθηναϊκός πήγε στο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 2-0. Τα δεδομένα ήταν υπέρ του, αν και έπαιζε χωρίς τον τραυματία Γκαϊφύλλια και τον τιμωρημένο Ντάρλα.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια μέσα σε σαράντα δευτερόλεπτα. Αρχικά, ο Αρτινός μείωσε σε 1-2 στο 29′ και εν συνεχεία ο Ντάντης στην επόμενη επίθεση της ΑΕΚ έκανε το 2-2. Ο Μπάρδης κατέβασε ρολά στο ματς, έκανε εκπληκτικές επεμβάσεις, όμως σε αυτές τις δυο φάσεις δεν είχε πολλά περιθώρια αντίδρασης. Νικήθηκε δυο φορές, αν και έμοιαζε… ανίκητος. Να τονιστεί πως χτύπησε και ο Γκρίτζαλης, περιορίζοντας τις λύσεις του τριφυλλιού.

Στην παράταση καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει με τους “κιτρινόμαυρους” να έχουν δοκάρι με τον Σκουρτέλη, σε μια φάση που προηγήθηκε εκπληκτική επέμβαση του γκολκίπερ του Παναθηναϊκού. Στον αντίποδα, ο Θεοφίλου έκανε επίσης ορισμένες τρομερές αποκρούσεις, αποδεικνύοντας ότι είναι τεράστια κλάση.