Η πορεία του Μινώταυρου την φετινή αγωνιστική περίοδο μόνο τυχαία δεν είναι και το γεγονός πως έστω και προσωρινά πέρασε στην δεύτερη θέση μετά τη νίκη που σημείωσε για την 9η αγωνιστική της Stoiximan.gr Futsal Super League, φανερώνει ότι γίνεται τρομερή δουλειά στην ομάδα.

Σε μια δύσκολη έδρα και κόντρα σε έναν άκρως υπολογίσιμο αντίπαλο, ειδικά όταν αυτός παίζει στο “σπίτι” του, κατάφερε να αποδράσει με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ο Μινώταυρος επιβλήθηκε 4-6 του Νέου Ικόνιου και συνεχίζει να διαγράφει πορεία πρωταθλητισμού.

Ο Μινώταυρος έφτασε τους 20 βαθμούς στο πρωτάθλημα, μετρώντας έξι νίκες και δυο ισοπαλίες, ενώ έχει ηττηθεί μόνο από την ΑΕΚ φέτος. Οι δυο ισοπαλίες είναι στο ΔΑΪΣ με τον Δούκα (2-2) και με τον Παναθηναϊκό εντός έδρας (9-9). Μάλιστα, είναι το δεύτερο σερί διπλό έπειτα από αυτό στην έδρα της Elite (6-7).

Αν μη τι άλλο, φαίνεται πως το σύνολο του Ταύρου θέλει φέτος να κάνει το βήμα παραπάνω. Όσο για το Νέο Ικόνιο, που πάλεψε το ματς και προσπάθησε για το θετικό αποτέλεσμα, ηττήθηκε για 5η φορά φέτος και 3η εντός έδρας, έχοντας τέσσερις νίκες και 12 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ασημακόπουλος, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ, δυο γκολ πέτυχε ο Φώτης και ένα αυτογκόλ ο Λιώσης. Στον αντίποδα, για το Νέο Ικόνιο σκόραραν οι Κατεβτσιάν, Κελεμτζής, Γκούνας και ένα αυτογκόλ ο Φιλίππου.

Ο Μινώταυρος προηγήθηκε με τον Φώτη μόλις στο 4′, για να ακολουθήσει το αυτογκόλ του Λιώση στο 8′ για το 0-2. Πέντε λεπτά μετά ο Ασημακόπουλος έκανε το 0-3 και τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τους γηπεδούχους. Πάντως, το αυτογκόλ του Φιλίππου στο 19′ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Από το 21′ ως το 23′ το Νέο Ικόνιο έβαλε άλλα τρία γκολ και πέρασε μπροστά στο σκορ, όμως η ομάδα του Ταύρου είχε τον τελευταίο λόγο. Ο Ασημακόπουλος στο 32′ και στο 33′ έκανε το 4-5 και ο Φώτης στο 39′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με τον Μινώταυρο να πανηγυρίζει το τρίποντο.