Τα χρειάστηκε, αλλά νίκησε ο Δούκας μέσα στο κλειστό του Εσπέρου την Καλλιθέα για την 19η αγωνιστική της Stoiximan.gr Futsal Super League με 4-6, κάνοντας μάλιστα ανατροπή. Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Γιάννη Μοστριού έφτασε τους 41 βαθμούς και είναι μόνη στην τρίτη θέση, ενώ η Καλλιθέα είναι 10η με 13 βαθμούς, θέλοντας να εξασφαλίσει την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία.

Η ομάδα του Λουίς Κουρμπέλο είχε καλύτερη εικόνα στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα, αν και βρέθηκε πίσω με 0-1, κατάφερε να το γυρίσει σε 3-1, ενώ το σκορ στο φινάλε του 20λεπτου ήταν 3-2. Ο Δούκας δεν έπαιζε όσο καλά θα ήθελε ο προπονητής και βρέθηκε πίσω με ανατροπή. Έπρεπε στο β’ μέρος να παρουσιάσει βελτιωμένο πρόσωπο, ώστε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Πράγματι στο δεύτερο 20λεπτο, οι “μπλε” γύρισαν το ματς σε 3-6 με τέσσερα αναπάντητα τέρματα, για να μειώσει απλά σε 4-6 η Καλλιθέα, που πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα από τον πρωταθλητή των δυο τελευταίων ετών, που σιγά σιγά μπαίνει σε ρυθμούς playoffs, όπου πλεονέκτημα έδρας θα έχει μονάχα στον πρώτο γύρο, όπου λογικά θα πέσει με την Ολυμπιάδα.

Πέρα από ένα αυτογκόλ, για τον Δούκα σκόραραν και οι Κωνσταντίνου (2), Συκαράς, Αγγελίνας και Καραβίδας, ενώ από την Καλλιθέα τον δρόμο προς τα δίχτυα βρήκαν οι Σουλοβάρι, Μάρκος (2) και Σινομάτι.