Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕΛ με 6-5 και παραμένει διεκδικητής της τετράδας για τα playoffs. Οι πράσινοι του Γιάννη Ζιάβα πήραν μια σημαντική νίκη στον Άγιο Θωμά κόντρα στην πάντα αξιόμαχη ΑΕΛ σε ένα ματς με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ. Στους 37 βαθμούς πλέον το τριφύλλι, στους 16 έμεινε η ομάδα του θεσσαλικού Κάμπου.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 4′ με τον Μανίκο, ωστόσο στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός απάντησε με τέρμα του Γρηγοράκου. Στο 11΄ ο Κρασώνης κατάφερε και έβαλε μπροστά το τριφύλλι και στο 14′ ο Β. Αυλωνίτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1. Έπειτα ήταν η σειρά του Σταυρακόπουλου να γράψει που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι βυσσινί μπήκαν εντυπωσιακά στο β’ μέρος και από το 22′ ως το 36′ ισοφάρισαν σε 4-4, δείχνοντας χαρακτήρα. Με δύο γκολ του Τσιρογιάννη και ένα του Λιλολάρι το παιχνίδι πήγε στην ισοπαλία. Ο Σταυρακόπουλος στο 37′ έβαλε εκ νέου μπροστά την ομάδα του Γιάννη Ζιάβα, με τον Τσιρογιάννη να ισοφαρίζει εκ νέου σε 5-5. Ο Σταυρακόπουλος ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στους πράσινους με 6-5.

Να τονιστεί πως οι γηπεδούχοι είχαν πολλά παράπονα για τη διαιτησία και εκφράστηκαν δημόσια μέσω της σελίδας τους στο Facebook μετά τον αγώνα: “ΣΗΜΕΡΑ αντιλήφθηκαν και οι πιο χαζοί… 1-6 τα φάουλ σε 18 Λεπτά στο 2ο ημίχρονο σε ένα επιθετικό μονόλογο της ομάδας μας!!! ΜΟΝΟ ΑΕΛ!”. Μάλιστα, ανέβασαν και βίντεο με φάουλ που δόθηκε για τον Παναθηναϊκό, το οποίο όπως ανέφεραν έπρεπε να σφυριχτεί υπέρ τους για αντικανονικό σκριν, ζητώντας εξηγήσεις από την ΚΕΔ.