Ο Ηνίοχος έκανε το χρέος του και επικράτησε 4-3 της Σαλαμίνας στο κλειστό “Αντώνης Φώτσης” για την 11η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Stoiximan Futsal Super League και ανέβηκε στην 6η θέση με 16 βαθμούς. Πλέον, περιμένει τι θα γίνει στο Νέο Ικόνιο – Φάληρο στο Πέραμα. Νίκη ή ισοπαλία στέλνει το συγκρότημα του Δημήτρη Πολποτίνη πάνω στον 2ο Δούκα, καθώς θα έχει τερματίσει στην 7η θέση.

Όσο για τη Σαλαμίνα του Χαράλαμπου Συντζανάκη, τερμάτισε 8η και “σταυρώνει” με την ΑΕΚ στον πρώτο γύρο των playoffs. Θυμίζουμε ότι είναι νοκ άουτ όλοι οι αγώνες και το “Χ” είναι υπέρ της ομάδας που τερμάτισε πιο ψηλά στη βαθμολογία. Αυτό δεν ισχύει στον τελικό.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξε σκορ παρά τις φάσεις που δημιουργήθηκαν, με τον Βλάχο να κάνει το 1-0 στο 5′ με δεξί πλασέ, ενώ στο 9′ ο Αγγελίνας πλάσαρε με το αριστερό έπειτα από πάσα του Αλεξόπουλου σε εκτέλεση φάουλ. Στο επόμενο λεπτό έγινε το 3-0 με τον Μπάτσα από κόψιμο του Σεΐτη και στο 11′ ο Χουχούμης έκλεψε τη μπάλα, έπαιξε το 1-2 με τον Βινίσιους και έγραψε το 4-0 για τους γαλάζιους του Γιάννη Μοστριού.

Θα περίμενε κανείς ότι η σεμνή τελετή θα ελάμβανε τέλος, όμως η Σαλαμίνα δεν παράταση το ματς και το κυνήγησε μέχρι τέλους. Στο 14ο λεπτό είχαμε τη μείωση σε 4-1 με γκολ του Τάνκα από πάσα του Νάννου, ο οποίος στο 19′ χρίστηκε σκόρερ. Ο ίδιος έκανε και το 4-3 με 8 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης, με τον Ηνίοχο να φτάνει σε μια -πιο αγχωτική απ’ όσο θα περίμενε- νίκη.