Το Νέο Ικόνιο πανηγύρισε μια μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ανδρών, όπου τον περιμένει ο Δούκας. Η ομάδα του Περάματος επιβλήθηκε 3-2 εντός έδρας του Παναθηναϊκού και προχωράει με στόχο την κατάκτηση του τροπαίου. Στο άλλο ζευγάρι της τετράδας του θεσμού, η ΑΕΚ θα αναμετρηθεί με τους Θρακομακεδόνες.

Η ομάδα του Χαράλαμπου Συντζανάκη προηγήθηκε με 2-0 πολύ νωρίς, αφού στο 3′ ο Κοντογεώργης Δ. και ο Γκεγκάι στο 5′ είχαν ήδη βρει τον δρόμο προς τα πράσινα δίχτυα. Στο 9′ ο Αυλωνίτης μείωσε για το τριφύλλι και αυτό ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Κλειστό ματς, λίγα γκολ και όλα ανοικτά για το δεύτερο 20λεπτο.

Ο Χονδρουδάκης Γ. στο έκτο λεπτό του β’ μέρους έδωσε εκ νέου αέρα δύο τερμάτων στο Νέο Ικόνιο, με τον Αυλωνίτη να πετυχαίνει το δεύτερό του γκολ στο 29′ και να μειώνει σε 3-2 για την ομάδα του Γιάννη Ζιάβα. Ως το φινάλε, στα 11 λεπτά που απέμειναν, δεν μπήκε άλλο γκολ και οι γηπεδούχοι έφυγαν χαμογελαστοί και θριαμβευτές από τον αγωνιστικό χώρο.