Η Εθνική ομάδα των Ανδρών ηττήθηκε 5-2 από την Πολωνία στον πρώτο της αγώνα στον 3ο όμιλο της προ-προκριματικής φάσης, οι αγώνες του οποίου διεξάγονται στη Μάλτα. Οι Καραβίδας και Σταυρακόπουλος ήταν οι σκόρερ των ελληνικών γκολ.

Η Ελλάδα που ξεκίνησε το παιχνίδι με αρχική πεντάδα τους Ζέρβα, Δελαπόρτα, Ασημακόπουλο, Μάνο και Ντάτη, αντιμετωπίζει την Πέμπτη (30/01) την οικοδέσποινα Μάλτα και με νίκη θα κάνει ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης που μπορεί να δώσει πρόκριση (προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και οι πέντε καλύτεροι τρίτοι) και κοιτάζει ακόμη ψηλότερα.

Η γαλανόλευκη μπήκε δυνατά στο ματς και έπειτα από 3,5 λεπτά αγώνα κατάφερε να προηγηθεί με τον Σταυρακόπουλο. Στο έκτο λεπτό ο Κούμπικ ισοφάρισε για την Πολωνία, ενώ ο ίδιος παίκτης 1,5 λεπτό μετά έφερε… τούμπα το ματς. Ο Μάρεκ έβαλε μπροστά την ομάδα του με δυο γκολ διαφορά δυο λεπτά και πέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Κρίεζελ έπειτα από 1,5 λεπτό στο β’ μέρος έκανε το 4-1, για να ακολουθήσει χατ τρικ από τον Κούμπικ στο 23ο λεπτό για το 5-1 των Πολωνών, με τον Καραβίδα να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο 33′, διαμορφώνοντας το τελικό 5-2.

Στο άλλο ματς του ομίλου της Εθνικής μας, η Σουηδία επιβλήθηκε με 6-4 της Μάλτας, έχοντας προηγηθεί 5-2 στο ημίχρονο.