Πριν λίγες ημέρες, ο Παναθηναϊκός συνετρίβη 8-0 από την ΑΕΚ στον ημιτελικό του πρωταθλήματος στο Final-4 του Λουτρακίου, για να ακολουθήσει ήττα με 2-1 από το Νέο Ικόνιο στο μικρό τελικό, ενώ η Ένωση έχασε στα πέναλτι τον τίτλο από τον Δούκα.

Ο αγώνας για τους “16” του Κυπέλλου ανάμεσα σε πράσινους και κιτρινόμαυρους έμελλε να έχει τελείως διαφορετική εξέλιξη και αποτέλεσμα, με την ομάδα του Στέφανου Σοϊλεμέ να πανηγυρίζει μια επική πρόκριση για τα προημιτελικά στη διαδικασία των πέναλτι. Η ρώσικη ρουλέτα αποδείχθηκε εκ νέου εφιαλτική για την ΑΕΚ, η οποία αν και αήττητη όλη τη σεζόν, ολοκληρώνει χωρίς κανένα τίτλο!

Ο Παναθηναϊκός είχε ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Φέλιο, που πραγματοποίησε εντυπωσιακές αποκρούσεις σε όλο τον αγώνα και ήταν κυριολεκτικά ανίκητος. Ο αγώνας έληξε 1-1 στην κανονική του διάρκεια και 2-2 στην παράταση, με το τριφύλλι να επικρατεί 4-3 στα πέναλτι και να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο Δικέφαλος είχε τα ηνία στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε ευκαιρίες και έμελλε να προηγηθεί στο 15′ με τον Μάνο, αλλά στο 19′ ο Ντάρλας εκμεταλλεύτηκε λάθος του Γούση και ισοφάρισε 1-1. Στο β’ μέρος και ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολλές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ και μάλιστα στο 34′ και στο 36′ χάθηκαν τριπλές ευκαιρίες.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, η ΑΕΚ είχε δοκάρι με τον Πάνου, ο οποίος σκόραρε στο β’ μέρος της παράτασης με σουτ από πλάγια θέση, για να ακολουθήσει άμεσα η ισοφάριση με τον Παπακώστα σε 2-2. Η Ένωση απώλεσε δεκάμετρο με τον Θανασάι, προκειμένου να πάρει εκείνη την πρόκρισης.

Στη διαδικασία των πέναλτι, οι Ασημακόπουλος και Ντάτης αστόχησαν για την ΑΕΚ και ο Ντάρλας για τον Παναθηναϊκό, με τους πράσινους να επικρατούν με 4-3 και να φτάνουν σε μια ηρωική πρόκριση που πανηγυρίστηκε δεόντως απ’ όλους. Λίγες ημέρες μετά από ένα πολύ κακό Final-4 ήρθε η πρόκριση στο Κύπελλο απέναντι σε μια πανίσχυρη και ποιοτική ομάδα όπως είναι η ΑΕΚ.