Μόνο στον πρώτο ημιτελικό ο Ερμής Ζωγράφου κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός ως το τέλος απέναντι στην ΑΕΚ, χάνοντας στις λεπτομέρειες και φαίνεται πως το… ντεπόζιτο άδειασε στη συνέχεια, με αποτέλεσμα η Ένωση να πάρει ακολούθως και τα δυο επόμενα ματς με 6-1 και 6-1 αντίστοιχα, φτάνοντας στο 3-0 στις νίκες και στην πρόκριση για πρώτη φορά στους τελικούς της Stoiximan.gr Futsal Super League.

Βέβαια, το τελικό 6-1 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, αφού στο πρώτο μέρος ο Ερμής ήταν πολύ ανταγωνιστικός και το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με καλές στιγμές και για τις δυο ομάδες. Το 0-0 παρέμενε και όλα έδειχναν ότι το σκορ δεν θα άνοιγε πριν την ανάπαυλα, αλλά μισό λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου σε μια αντεπίθεση ο Ταρνανίδης βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για την ΑΕΚ, που ήταν το σκορ του πρώτου 20λεπτου.

Η Ένωση έφτασε σε δεύτερο γκολ με τον Ντάτη σε τετ-α-τετ με τον Πολύδωρο, με τον Ερμή να απαντά άμεσα με τον Κολέντζο, ο οποίος μείωσε σε 2-1. Ακολούθησαν ευκαιρίες από τις δυο ομάδες, με τους κιτρινόμαυρους να αναλαμβάνουν τα ηνία από ένα σημείο και έπειτα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος και κάπως έτσι εκτοξεύτηκε ο δείκτης του σκορ.

Ο Θανασάι έγραψε το 3-1 από… ασίστ του Θεοφίλου και με προβολή έκανε το 4-1. Οι Αρτινός και Ζιάκας πέτυχαν τα άλλα δυο γκολ για την ομάδα του Γιάννη Ζιάβα, η οποία πέρασε δίκαια στους τελικούς του πρωταθλήματος και περιμένει με πλεονέκτημα έδρας το νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός – Δούκας.