Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε ο τελικός του UEFA Futsal Cup ανάμεσα στην Ίντερ Μόβισταρ και την Σπόρτινγκ Λισσαβώνας. Οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν στον 17o τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης του ποδοσφαίρου σάλας, σε ένα repeat του περσινού τελικού στο Καζακστάν, όταν οι Ισπανοί είχαν θριαμβεύσει με 7-0, κατακτώντας το τέταρτο τρόπαιο της ιστορίας τους.

Χθες (22/2), στη Σαραγόσα κατάφεραν να διατηρήσουν το στέμμα τους, νικώντας με 5-2 και αποδεικνύοντας ότι είναι η καλύτερη ομάδα της σάλας αυτή την περίοδο. Στα ημιτελικά, η Ίντερ είχε επικρατήσει 2-1 της Μπαρτσελόνα και η Σπόρτινγκ με 6-1 της Γκιόρ, για να φτάσουμε στον τελικό όπου οι Ισπανοί ήταν και πάλι ανώτεροι, φτάνοντας εύκολα στη νίκη και στον τίτλο.

Ο Γκαντέια μόλις στο 3′ άνοιξε το σκορ για την Ίντερ Μόβισταρ, για να ισοφαρίσει στο 8′ ο Καβινάτο. Ο Ρικαρντίνιο απάντησε άμεσα για το 2-1, ο Ελισάντρο ανέβασε την διαφορά στα δυο γκολ στο 14′, για να ακολουθήσει γκολ από τον Ραφαέλ στο τρίτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ντιόγκο μείωσε απλά για τη Σπόρτινγκ στο 37′, για να βάλει “το κερασάκι στην τούρτα” ο Πόλα για την ισπανική ομάδα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.