Ξεκίνησαν τα knockouts του Fifa Futsal World Cup 2021 της Λιθουανίας με τις 16 ομάδες που προκρίθηκαν να διεκδικούν, από εδώ και πέρα, την πρόκριση στον επόμενο γύρο σε μονά παιχνίδια. Η έναρξη έγινε χθες με τους Ρώσους να βρίσκουν σθεναρή αντίσταση από το Βιετνάμ, αλλά να καταφέρνουν να βρούν λύσεις ενώ στο άλλο ματς, και πιο αμφίρροπο εξ αρχής, το Μαρόκο πέτυχε ιστορική νίκη εναντίον της Βενεζουέλας. Και τα 2 ματς έληξαν με σκορ 3-2 στην κανονική διάρκεια.

RFU 3-2 VIETNAM

Παρότι η υπερδύναμη Ρωσία διαφαινόταν πως θα έχει εύκολο έργο και θα πάρει εύκολα την πρόκριση, οι μαχητές του Βιετνάμ έκαναν κατάθεση ψυχής και με σεμιναριακή άμυνα λίγο έλειψε να κάνουν το “μπαμ” και να φέρουν σε δύσκολη θέση την ομάδα του  Sergey Scorovich. Στο 11′ ο Robinho συνεργάστηκε υποδειγματικά με τον Afanasev, έκαναν ένα τέλειο 1-2 και ο πρώτος άνοιξε το σκορ με πλασέ από κοντά. Επτά λεπτά αργότερα ο αρχηγός των Ρώσων έστρωσε την μπάλα στον Chiskala από πλάγιο πουθ είχαν κερδίσει στο ύψος των 6 μέτρων και με δυνατό σουτ έγραψε το 2-0. Λίγα δευτερόλεπτα μετά ήρθε η απάντηση από τους “Βιετκόνγκ”, ο τερματοφύλακας Van Hο Y με μακρινή μπαλιά βρήκε άψογα το κεφάλι του Gia Hung Nhan ο οποίος έδωσε ασίστ “πάρε-βάλε” στον Dac Huy Nguyen.

Πέρα από την ασφυκτική πίεση της Ρωσίας για ακόμα ένα γκολ, δεν άλλαξε κάτι μέχρι την λήξη του ημιχρόνου ενώ το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε μέχρι το 30′ όπου ξανά ο Chiskala πήρε προσπάθεια στο φτερό και με διαγώνιο συρτό σουτ στην απέναντι γωνία έδωσε προβάδισμα 2 γκολ στην ομάδα του. Χωρίς να έχουν αρκετό χρόνο και λύσεις οι παίκτες του Βιετνάμ επιχείρησαν την ολική ανατροπή χρησιμοποιώντας πέμπτο παίκτη. Στο 39′ μετά από μια χαμένη φάση για αυτούς, ανέκτησαν την κατοχή της μπάλας ύστερα από ασφυκτική πίεση και λάθος της ρωσικής άμυνας και έκαναν το 3-2 με τον Duc Hoa Pham.

VENEZUELA 2-3 MOROCCO

Στο άλλο ματς της ημέρας το Μαρόκο επιβλήθηκε της Βενεζουέλας με τον Εl Mesrar να πετυχαίνει χατ τρικ και να οδηγεί την ομάδα του στις 8 καλύτερες του κόσμου. Μόλις στο 2′ ο El Ayyane πέρασε την μπάλα εντυπωσιακά κάτω από τα πόδια του Carlos Sanz και έστρωσε την μπάλα στον  Εl Mesrar για να ανοίξει το σκορ. Ο Viamonte με ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ σουτ από φάουλ στα 10 μέτρα ισοφάρισε ενώ οι χαρά του δεν κράτησε πάνω από 2 λεπτά καθώς στο 9′ ο El Mesrar με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στο Μαρόκο.

Μέχρι το 30′ η κατοχή και οι φάσεις μοιράστηκαν μεταξύ των δύο ομάδων και ύστερα από ένα έξυπνο κλέψιμο της μπάλας οι Μαροκινοί πέτυχαν το 3ο τους γκολ με τον συνήθη ύποπτο Εl Mesrar να συνεργάζεται στην αντεπίθεση με τον Jouad και να ολοκληρώνει το χατ τρικ. Αμέσως η Βενεζουέλα έριξε το χαρτί του 5ου παίκτη και γρήγορα (33′) κατάφερε να σκοράρει κάνοντας το ματς κόλαση! Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και με το άκουσμα της κόρνας παίκτες και τεχνικό επιτελείο του Μαρόκο ξεχύθηκαν στη σάλα του Kaunas Arena για να γιορτάσουν έξαλλα αυτή τους την επιτυχία.

Δείτε στο site της FIFA αναλυτικά τις μέρες και τις ώρες των υπόλοιπων αγώνων για την φάση των 16 που μπορείτε να τα παρακολουθήσετε ζωντανά ΕΔΩ