Το πρωτάθλημα Ιταλίας ολοκληρώθηκε και ο τίτλος κατέληξε στην Αqua e Sapone. Η σειρά των τελικών κρίθηκε στα πέντς ματς απέναντι στην Luparense και με 3-2 νίκες πανηγύρισε το τρόπαιο κόντρα στην περσινή πρωταθλήτρια. Μάλιστα, χρειάστηκε να κάνει μπρέικ στο τελευταίο ματς για να σηκώσει το σκουντέτο!

Στον τελευταίο αγώνα (11/6), η Αqua e Sapone επικράτησε 4-2 και έκανε το νταμπλ, αφού είχε ήδη κατακτήσει και το Κύπελλο Ιταλίας. Αν μη τι άλλο, μια ονειρεμένη σεζόν έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, οι δυο ομάδες είχαν ισοβαθμήσει στους 58 βαθμούς, αλλά η Luparense είχε βγει πρώτη και είχε το πλεονέκτημα έδρας, το οποίο όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί στους τελικούς, όπου έγιναν τρία μπρέικ. Το τρίτο ήταν και το… φαρμακερό.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Μπερτόνι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, για να έρθει ο Ραφίνια και να κάνει άμεσα το 1-1. Ο Γιόνας έβαλε εκ νέου μπροστά την Αqua e Sapone, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Όλα όμως ήταν ανοιχτά για το δεύτερο 20λεπτο.

Ο Μπερτόνι έκανε το 1-3 (23′), με τον Μπλάνκο να μειώνει στο 34′. Ο Καλντερόλι διαμόρφωσε το τελικό 2-4, την ώρα που οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ισοφάριση. Το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία της Αqua e Sapone είναι γεγονός!