Τελικές φάσεις κυπέλλων είχαμε αυτό το σαββατοκύριακο σε Ισπανία και Πορτογαλία με 6αρες στους δύο τελικούς, πολύ δυνατά ματς και τις ομάδες που βρέθηκαν στον τελικό να περνούν ένα πραγματικά δύσκολο τριήμερο με συνεχόμενα παιχνίδια και όλους του φίλους του futsal να απολαμβάνουν από τους υπολογιστές τους την ένταση και το θέαμα αντίστοιχα!

RFEF #CopaDeEspañaFutsal

Μια Inter Movistar από.. τα παλιά παρουσιάστηκε παθιασμένη και έτοιμη να σηκώσει τον τίτλο στον ουρανό του WinZink Center και τα κατάφερε παρότι στερήθηκε την βοήθεια του αρχηγού της Pola που ήταν τραυματίας. Κερδίζοντας στον προημιτελικό της διοργάνωσης την Palma στα πέναλτι και την Cartagena στον ημιτελικό βρέθηκε στον μεγάλο τελικό απέναντι στην Barca η οποία ξεπέρασε τα εμπόδια της Murcia και της πρωτοπόρου στο ισπανικό πρωτάθλημα Levante.

Νωρίς στο ματς (4′) ο Xibinha με ένα θεαματικό “ψαλιδάκι” που θυμίζει κίνηση beach soccer έδωσε το προβάδισμα στους Καταλανούς με την Inter Movistar να απαντάει επί δύο στο 13′ και στο 16′ με τον Eric Martel και τον Borja και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ υπερ της. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Barca έχει την κατοχή και τις φάσεις αλλά οι ίδιοι παίκτες σκόραραν ξανά για τους Μαδριλένους σε ένα λεπτό φέρνοντας το σκορ στο 4-1 ενώ είχε προηγηθεί και αποβολή του Marcenio.

Χωρίς να μένουν πολλές επιλογές αλλά και αρκετός χρόνος ακόμα για την υπέρτατη ανατροπή o Andreu Plaza χρησιμοποίησε 5ο παίκτη από το 30′ κάτι το οποίο δεν δούλεψε πολύ καλά με το άγχος και την κούραση να βαραίνουν τα πόδια των παικτών του με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να απειλήσει σημαντικά την εστία του Herrero. Αντίθετα η Inter βρήκε ακόμα 2 γκολ με τον Cecilio και τον Saldise που στην ουσία έκριναν οριστικά το ματς από το 32′.

Taça da Liga de Futsal Placard

Στην Πορτογαλία οι συνήθεις ύποπτες Sporting και Benfica βρέθηκαν σε ακόμα έναν εθνικό τελικό futsal με την Sporting να κερδίζει για πρώτη φορά την αιώνια αντίπαλο για φέτος μετά από 2 ισοπαλίες στο πρωτάθλημα. Όπως και σε όλο τον πλανήτη έτσι και εκεί ο κορονοϊός έχει χτυπήσει για τα καλά τις ομάδες οι οποίες αναγκάζονται κάθε εβδομάδα να διαμορφώνουν το πρόγραμμά τους ανάλογα με τις συνθήκες που επικρατούν ανά περίοδο και όπως έχουμε καταλάβει όλοι αυτές είναι ιδιαίτερα εύθραυστες.

Η Benfica παρουσιάστηκε εμφανώς επηρεασμένη και με βασικές απουσίες όπως αυτή του βασικού της keeper Roncaglio και του Ιρανού super star Hossein Tayebi, παρόλα αυτά κατάφερε να απειλήσει την εστία του Guitta ο οποίος κράτησε το μηδέν σε πολλές δύσκολες και διαδοχικές φάσεις αποδεικνύοντας για ακόμη μια φορά πως είναι ένας από τους 3 καλύτερους τερματοφύλακες στον κόσμο.

Με την ασφάλεια του βραζιλιάνικου “τοίχους” στα μετόπισθεν οι παίκτες της Sporting κατάφεραν να προηγηθούν 2-0 με τον Merlim και τον Rocha, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Με την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια μόνο μια ομάδα κυριάρχησε στο γήπεδο και αυτή ήταν η Sporting. Στο 21′ και στο 23′ το σκορ έφτασε στο 4-0 με τον Zicky και τον Pauleta.

Ο Zicky με το δεύτερο του γκολ στο ματς άνοιξε και άλλο την ψαλίδα του σκορ ενώ οι παίκτες της Benfica με 5ο παίκτη κατάφεραν να σκοράρουν 2 φορές και να πιστέψουν στην ανατροπή η οποία όμως δεν ολοκληρώθηκε ποτέ με τον Joao Matos να σκοράρει για το 6-1 στο τελευταίο λεπτό μετά από παιδικό λάθος του 3ου τερματοφύλακα της Benfica που κλήθηκε να αγωνιστεί αυτές τις μέρες βασικός για τους “αετούς”.