Παίζοντας  όμορφο ποδόσφαιρο και χωρίς να το βάλει κάτω ακόμα και όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ επικράτησε με 11-5 του Ερμή Ζωγράφου για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Futsal Super League και κατέκτησε έτσι και μαθηματικά την κορυφή στην κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Άγγελου Εμμανουηλίδη έφτασε στο τρίποντο που της δίνει την πρωτιά, την οποία θα λέγαμε ότι εν πολλοίς άξιζε, καθώς επέδειξε αξιοθαύμαστη σταθερότητα. Η ΑΕΚ την τελευταία αγωνιστική θα κατακτήσει τους τρεις βαθμούς άνευ αγώνα, μιας και αποχώρησε η Λαμία και πλέον κοιτάζει τα playoffs.

Αγωνιστικά, οι φιλοξενούμενοι του Θανάση Τσακανίκα αιφνιδίασαν την ΑΕΚ. Μόλις στο 7′, προηγούνταν με 2-0. Οι Ουέσλεϊ και Αδαμόπουλος ισοφάρισαν πριν το δεκάλεπτο, όμως και πάλι η ομάδα του Ζωγράφου σκόραρε για το 3-2.

Από εκείνο το σημείο, οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν ρυθμούς και με δύο γκολ του Φίτο και από ένα από τους Ταρνανίδη και Τροβάτο έφτασαν στο υπέρ τους 6-3.

Στο β’ μέρος, ο Ουέσλεϊ σημείωσε το 7-3. Τα υπόλοιπα γκολ της ΑΕΚ πέτυχαν οι Πάις (2), Τριαντάφυλλος και ξανά ο Ουέσλεϊ με το τελικό σκορ να είναι το 11-5. Για τον Ερμή τρία γκολ έβαλε ο Ζόμπολας και από ένα οι Τσέλιος και Σπυρόπουλος.