Μια ΑΕΚ ψυχωμένη και ορκισμένη για νίκη, ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Καματερού για την 19η αγωνιστική της Stoiximan.gr Futsal Super League!

Η Ένωση υποχρέωσε το τριφύλλι στην πρώτη φετινή του ήττα με σκορ 4-2, έδωσε… απάντηση για την ήττα του πρώτου γύρου στην Κυψέλη και παράλληλα “έπιασε” κορυφή, με 52 βαθμούς, όσους έχει και η ομάδα του Απόστολου Μπελτσίδη. Θα γίνει πολύ μεγάλη μάχη ανάμεσα στις δυο ομάδες, που έχουν τον πρώτο λόγο να συνθέσουν το ζευγάρι των τελικών, εκτός αν ο Δούκας μεταμορφωθεί όπως έκανε πέρυσι στα playoffs.

Οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν στην επικράτηση με ανατροπή, καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ αρκετά νωρίς στο πρώτο μέρος από στημένη φάση με τον Ντάρλα. Ακολούθησαν δυο γκολ της ΑΕΚ με τον Θανασάι (με εκτέλεση φάουλ και με πέναλτι), φέρνοντας… τούμπα το παιχνίδι.

Το τριφύλλι όμως μπόρεσε να ισοφαρίσει με τον Παπαευστρατίου, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή. Στο πρώτο 20λεπτο χάθηκε και από ένα πέναλτι για τις δυο ομάδες, με το 2-2 να αφήνει τα πάντα ανοιχτά για το β’ μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν πιο κλειστό, με τον Δικέφαλο να καταφέρνει να πετύχει δυο γκολ και να φτάνει στην επικράτηση. Το 3-2 έγινε στα μέσα του δεύτερου μέρους με τον Ηλιάδη να πλασάρει εύστοχα, ενώ το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε ένα λεπτό πριν τη λήξη του ματς με τον Δελλαπόρτα και ενώ ο Παναθηναϊκός είχε βγει μπροστά για να βρει την ισοφάριση!