Ο φετινός Ερμής Ζωγράφου έχει βάλει τον πήχη ψηλά και θέλει να δείξει ότι η κατάκτηση του Κυπέλλου δεν ήρθε τυχαία, αντιθέτως ανοίγει την όρεξη στους ανθρώπους της ομάδας για ακόμα παραπάνω πράγματα στη συνέχεια.

Η ομάδα του Θανάση Τσακανίκα κοίταξε στα μάτια την πάντα ισχυρή ΑΕΚ, αλλά τελικά υπέκυψε με 2-1 στο κλειστό του Καματερού. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 3Χ3 και έφτασαν τους εννέα βαθμούς, ενώ οι Ζωγραφιώτες έμειναν στους έξι, χάνοντας για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα της Stoiximan Futsal Super League.

Σφιχτό και κλειστό παιχνίδι, με λίγα γκολ, σασπένς μέχρι το φινάλε και την… μπίλια να κάθεται στο κιτρινόμαυρο, με τον Δελλαπόρτα να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Γιάννη Ζιάβα, σημειώνοντας δυο γκολ. Το 1-0 σημειώθηκε στο 16ο λεπτό, ενώ με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου έγινε και το 2-0 για την Ένωση.

Η απάντηση του Ερμή ήταν άμεση, καθώς στο 23′ ο Τσέπας μείωσε σε 2-1, βάζοντας και πάλι τον Ερμή στο ματς. Άλλο τέρμα δεν σημειώθηκε ως το φινάλε, παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν και από τις δυο ομάδες. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα ως το τέλος και πανηγύρισαν ένα πολύ δύσκολο τρίποντο απέναντι σε ένα εξαιρετικό σύνολο.