Με την ψυχολογία στα ύψη μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος και απαλλαγμένος από το άγχος, ο Δούκας πανηγύρισε μια μεγαλειώδη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, επικρατώντας της απογοητευμένης ΑΕΚ με 4-1 στο κλειστό του Καματερού και στις 5 Ιουνίου θα αντιμετωπίσει στη Λαμία τον κάτοχο του τροπαίου, Ερμή Ζωγράφου.

Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα, παρά την προσπάθεια που έκανε, δεν κατάφερε να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα, αποκλείστηκε και ολοκλήρωσε με ήττα τις φετινές αγωνιστικές υποχρεώσεις. Κακό φινάλε στη σεζόν για την Ένωση, καθώς δεν πέτυχε κανέναν από τους δύο εγχώριους στόχους της, ενώ οι μπλε του Γιάννη Μοστριού φουλάρουν για το νταμπλ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και κυνήγησε το γρήγορο γκολ που θα της έδινε ψυχολογία, αλλά το πρώτο γκολ ήρθε από τους πολύ καλά διαβασμένους φιλοξενούμενους με τον Σεΐτι στο 14′. Το 0-1 διατηρήθηκε έως το τέλος του πρώτου μέρους και το μομέντουμ ήταν με τον Δούκα.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Δικέφαλος πίεσε για την ισοφάριση, αλλά ο Δούκας σκόραρε εκ νέου στο 29′ με τον ίδιο σκόρερ (Σεΐτι) και το 0-2 δημιούργησε νέες συνθήκες στο παιχνίδι. Πλέον, ο ΑΣΕΔ ήταν για τα καλά το αφεντικό και είχε φέρει το ματς στα δικά του μέτρα.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε στα επόμενα λεπτά χωρίς τερματοφύλακα, ώστε με παίκτη παραπάνω στην επίθεση να βρει το γκολ που θα την ξαναβάλει στο παιχνίδι. Εντέλει, ο Δούκας κατάφερε να πετύχει στο 33′ το 0-3 σε κενή εστία με τον Φλώρο. Ο Τσίνας έκανε το 0-4 στο 36′ μετά από κλέψιμο και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα σημειώθηκε το τελικό 4-1 από τον Ντάτη. Μια θριαμβευτική πρόκριση για τον back to back πρωταθλητή Ελλάδας.