Έχοντας τον τίτλο του πρωταθλητή τα δυο τελευταία χρόνια, ο Δούκας δεν ήθελε να πέσει αμαχητί στην φετινή ημιτελική σειρά με τον Παναθηναϊκό και να χάσει με 3-0 στις νίκες. Η ομάδα του Γιάννη Μοστριού πήγε στην Πολιτεία, ούσα με την πλάτη στον τοίχο, αλλά μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή και απέναντι σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και με το επιβλητικό 2-6 έκανε το πρώτο μπρέικ που ζητούσε.

Οι πράσινοι δεν ήταν το ίδιο καλοί όπως στα δυο προηγούμενα παιχνίδια, ειδικά στα μετόπισθεν δεν ήταν στιβαροί και συμπαγείς και κάπως έτσι ήρθαν τα έξι γκολ παθητικό, όταν στο προηγούμενο παιχνίδι στο ΔΑΪΣ δεν είχε δεχτεί ούτε ένα τέρμα.

Πλέον, η σειρά μειώθηκε σε 2-1, οι μπλε έμειναν ζωντανοί και επιστρέφουν τις μάχες στην έδρα τους για το 2-2. Αν συμβεί αυτό, όλα θα κριθούν σε πέμπτο ματς στην Πολιτεία. Σε περίπτωση που οι πράσινοι κάνουν νέο διπλό, θα περάσουν στους τελικούς απέναντι στην ΑΕΚ. Όπως και να ‘χει, οι αγώνες συνεχίζονται και θα πέσουν κορμιά για το πολυπόθητο δεύτερο εισιτήριο.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Μάλοβιτς άνοιξε το σκορ για τον Δούκα, με τον Οικονομόπουλο να κάνει το 1-1. Οι Κονδυλάτος και Σταυρακόπουλος έβαλαν μπροστά με 1-3 τους φιλοξενούμενους, με το αποτέλεσμα αυτό να μένει ως το φινάλε του πρώτου μέρους, με τον Ζέρβα να δείχνει πολύ καλά αντανακλαστικά απέναντι σε Ντάρλα και Κατεβτσιάν και να κρατάει το “μαξιλαράκι” των δυο τερμάτων διαφορά στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σταυρακόπουλος έκανε το 1-4 για τον Δούκα, με τον Χατζηφωτίου να μειώνει και να απομένουν πάνω από 11 λεπτά για το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Ζέρβας συνέχισε να κάνει ορισμένες πολύ καλές επεμβάσεις, προτού ο Μάλοβιτς γράψει το 2-5 για τον Δούκα.

Στη συνέχεια, ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Απόστολος Μπελτσίδης, έβαλε πέμπτο παίκτη, μη έχοντας άλλη επιλογή, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που σκόραραν με τον Πάνου, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ!