Η ΑΕΚ δεν είχε όρεξη να μπλέξει σε περιπέτειες και με συνοπτικές διαδικασίες μετέτρεψε σε… πάρτι τον αγώνα με τον αξιόμαχο φέτος Ερμή Ζωγράφου. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να προβάλουν σθεναρή αντίσταση και το τελικό 8-0 στο κλειστό του Καματερού αποδεικνύει πως είχαμε παράσταση για ένα ρόλο.

Έπειτα από 17 αγωνιστικές στην Stoiximan.gr Futsal Super League, η Ένωση παραμένει στο -3 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και εξακολουθεί να ελπίζει στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου. Όσο για τον Ερμή, είναι στην 5η θέση, με τρεις λιγότερους πόντους από τον Μινώταυρο.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Θανασάι που πέτυχε καρέ τερμάτων, ενώ τα άλλα γκολ σημείωσαν οι Ασημακόπουλος, Θεοφίλου, Σκουτέλης, Ντάτης.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 9′ με τον Ασημακόπουλο, ενώ στο 13′ ο γκολκίπερ Θεοφίλου σκόραρε από τη μία εστία στην άλλη. Ένα λεπτό αργότερα ο Σκουτέλης έγραψε το 3-0, ενώ ο Θανασάι έκανε το 4-0, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος, ο Θανασάι με δυο δικά του γκολ έγραψε το 6-0 για την ομάδα του Γιάννη Ζιάβα, ακολούθησε ένα τέρμα του Ντάτη στο 36′, για να έρθει ο Θανασάι να σκοράρει μια ακόμη φορά, να φτάσει τα 32 γκολ στο πρωτάθλημα και να γνωρίσει την αποθέωση. Πλέον, η Ένωση κοιτάζει το ντέρμπι με τον Δούκα στο κλειστό του ΔΑΪΣ την επόμενη αγωνιστική.