Ο Ερμής Ζωγράφου είχε τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση με το Νέο Ικόνιο. Έπαιζε στην έδρα του, ήταν σε καλύτερη κατάσταση, διαθέτει πιο γεμάτο υλικό.

Αυτό όμως δεν αποτυπώθηκε στο γήπεδο, με την ομάδα του Περάματος να πραγματοποιεί μια πολύ μεστή εμφάνιση, να εκμεταλλεύεται την όχι καλή εικόνα των γηπεδούχων και να φτάνει σε ένα σπουδαίο διπλό στο Αντώνης Φώτσης των Ιλισίων με 3-1 για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Futsal Super League.

Με αυτό το αποτέλεσμα, το συγκρότημα του Θανάση Τσακανίκα έμεινε στους 11 βαθμούς και την 4η θέση, στο -8 από την κορυφή, ενώ το Ικόνιο έφτασε τους έξι βαθμούς και αναρριχήθηκε στον πίνακα. Ήταν ένα τρίποντο που το είχε μεγάλη ανάγκη και για βαθμολογικούς λόγους, αλλά και για ψυχολογικούς ενόψει της συνέχειας.

Ο Ερμής προηγήθηκε 1-0 στο πρώτο ημίχρονο με τον Γκρίτζαλη και στο δεύτερο 20λεπτο όλα πήγαν στραβά και ανάποδα για την γηπεδούχο ομάδα και πρίμα για τους φιλοξενούμενους που πέτυχαν τρία γκολ (δύο ο Λιώσης και ένα ο Κορακάκης).

Στο β’ μέρος, ο Ερμής είχε δοκάρι για το 2-0, ακολούθησε κόκκινη του Πολύδωρου για ανατροπή του Λιώση και από ‘κει και πέρα το Ικόνιο βρήκε τα γκολ που ήθελε. Εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα για την ισοφάριση, προηγήθηκε με πέναλτι και το 3-1 έγινε με… βολέ σε ένα σημείο που οι γηπεδούχοι έπαιζαν με πέμπτο.