Η ΑΕΚ επέκτεινε το φετινό της αήττητο στο πρωτάθλημα και έχοντας κάνει το 3Χ3, παραμένει μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με εννέα πόντους. Μετά το Super Cup με τον Δούκα και το σερί στο ξεκίνημα της Stoiximan.gr Futsal Super League, δείχνει ότι βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση.

Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα επιβλήθηκε με το ευρύ 2-12 στο Μενίδι της Elite και μετά την ήττα του Ερμή από τον Δούκα, είναι πλέον μόνη στο ρετιρέ με το απόλυτο. Κορυφαίος της Ένωσης ήταν ο Θανασάι με πέντε τέρματα, ακολούθησε με δυο ο Μάνος και από σημείωσαν οι ένα οι Αρτινός, Μάντης, Ηλιάδης, Ασημακόπουλος και Ζιάκας.

Να σημειωθεί ότι στον αγώνα συμμετείχε για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του ο Hugo Ramada. Ο Πορτογάλος άσος έπαιξε στο β’ ημίχρονο κι είναι αξιοσημείωτο ότι έβγαλε τις δυο ασίστ στα γκολ του Μάνου. Αν μη τι άλλο, ονειρεμένη επιστροφή στη δράση για έναν παίκτη κομβικό για την ΑΕΚ.

Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν 0-5, η Επίλεκτη Ακαδημία Αθηνών αντέδρασε και μείωσε σε 2-5 μέσα σε ένα δίλεπτο (10′, 11′) με τον Αδαμίδη, για να ακολουθήσουν άλλα τρία τέρματα για την ΑΕΚ ως το φινάλε του ημιχρόνου (2-8). Στην επανάληψη, η Ένωση πέτυχε άλλα τέσσερα τέρματα και έφερε διψήφια διαφορά στα γκολ κόντρα σε έναν αντίπαλο που έπαιξε όσο καλύτερα μπορούσε.

Η Elite μετά το 0-5 ήταν καλή. Στα πρώτα τέρματα που δέχτηκε, έγιναν αρκετά λάθη στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά, είχαν ένα καλό διάστημα, αλλά μετά υπέκυψαν στην εμπειρία και τις λύσεις που έχει η ΑΕΚ. Ίσως το σκορ αδικεί την προσπάθεια που κατέβαλαν σε όλη την διάρκεια του 40λεπτου.