Το Νέο Ικόνιο πήγε με αρκετές απουσίες στη Σαλαμίνα και ήθελε να πάρει μια άτυπη “εκδίκηση” για την ήττα στο ματς του πρώτου γύρου ανάμεσα στις δυο ομάδες στο Πέραμα. Όπερ και εγένετο, με το συγκρότημα των Καρασάββα – Ζάχου να φεύγει με το τρίποντο από το “Νίκος Γραμματικός”, κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Stoiximan Futsal Super League.

Το Ικόνιο έφτασε τους 13 βαθμούς και θα προσπαθήσει να καλύψει το χαμένο έδαφος ενόψει των playoffs, στους επτά έμεινε η ομάδα του Χαράλαμπου Συντζανάκη, η οποία έκανε πολλά λάθη και στο δεύτερο ημίχρονο ουσιαστικά… κατέρρευσε, χάνοντας δίκαια τον αγώνα. Οι νησιώτες θα προσπαθήσουν στη συνέχεια του πρωταθλήματος να πάρουν τα ματς που θέλουν, για να “κλειδώσουν” την παραμονή και να μην κινδυνέψουν.

Στο πρώτο μέρος, η Σαλαμίνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στα τελευταία λεπτά με τον Σταφσουλάι και το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του 20λεπτου. Χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες, σφιχτό ματς, αλλά σε αμιγώς αθλητικά πλαίσια και όλα ήταν ρευστά για την επανάληψη, όπου η εικόνα των φιλοξενούμενων ήταν πολύ ανώτερη και έφτασαν εύκολα και δίκαια στο τρίποντο.

Ο Κουρκούτης με πέναλτι ισοφάρισε για το Ικόνιο, με το Σταφσουλάι να χρίζεται και πάλι σκόρερ για τη Σαλαμίνα, βάζοντάς την εκ νέου σε θέση οδηγού. Ο Μπατζάκας με σουτ ύστερα από ωραία ντρίμπλα έγραψε το 2-2, ο Κουρκούτης υπέγραψε την ανατροπή για την ομάδα του Περάματος, ο Γκεγκάι σε αντεπίθεση έκανε το 4-2 και με τον ίδιο τρόπο ο Κουρκούτης διαμόρφωσε το τελικό σκορ, πετυχαίνοντας χατ τρικ.

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός πως οι παίκτες του Ικόνιου σήκωσαν φανέλα του Αντώνη Κοντογεώργη, ο οποίος έκανε μια χειρουργική επέμβαση για αφαίρεση σκωληκοειδίτιδας και οι συμπαίκτες του δεν τον ξέχασαν.