Το έκτο Copa del Rey της ιστορίας της και δεύτερο συνεχόμενο κατέκτησε η Μπαρτσελόνα, η οποία θυμίζουμε ότι βρέθηκε και στο Final-4 του UEFA Futsal Champions League και κατετάγη τρίτη.

Οι Καταλανοί, αφού νίκησαν στον ημιτελικό με 4-3 την Ίντερ Μόβισταρ, επιβλήθηκαν με 5-2 της Χαέν, η οποία στον άλλο ημιτελικό είχε επικρατήσει της Ριμπέρα Ναβάρα (8-3).

Βέβαια, οι μπλαουγκράνα τα βρήκαν μπαστούνια στο πρώτο ημίχρονο, καθώς έχαναν 0-2 χάρη στα γκολ των Καρλίτος (9′) και Καμπόι (16′). Στο δεύτερο 20λεπτο όμως, άλλαξε άρδην το σκηνικό, με τη Μπαρτσελόνα να είναι σίφουνας και να πετυχαίνει πέντε τέρματα.

Ο Μπόγις στο 25′ μείωσε και ο Φεράο στο 32′ έφερε το ματς στα ίσα. Στο τελευταίο λεπτό, οι Καταλανοί πέτυχαν τρία (!) γκολ, δίνοντας πανηγυρικό τόνο στην επικράτησή τους. Ο Φεράο λίγο πριν το τέλος έκανε το 3-2 και εν συνεχεία οι Μαρτσένιο και Αντόλφο σκόραραν σε άδειο τέρμα, μιας και η Χαέν έπαιζε χωρίς τερματοφύλακα, προσπαθώντας πάση θυσία να σκοράρει!