Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής στο ντέρμπι με την ΑΕΚ για την 15η αγωνιστική της Stoiximan Futsal Super League. Οι πράσινοι του Απόστολου Μπελτσίδη επικράτησαν στο Καματερό με 4-1 της Ένωσης του Γιάννη Ζιάβα, η οποία υπέστη την δεύτερη σερί ήττα της, μετά απ’ αυτή από τον Δούκα με 5-4 στο ΔΑΪΣ.

Πλέον, οι κιτρινόμαυροι βρίσκονται στο +3 από το τριφύλλι και στο +4 από τον Δούκα (που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο με την Κόμπρα την Πέμπτη, 27/1), ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας. Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τις τελευταίες αγωνιστικές τον Ηνίοχο, το Νέο Ικόνιο και το Φάληρο με μοναδικό στόχο το 3×3, αν θέλει να είναι σίγουρη πρώτη με το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο δεκάλεπτο έφυγε χωρίς γκολ και οι φιλοξενούμενοι στο 12′ έκαναν το 0-1 με τον Σίμο. Οι γηπεδούχοιαντέδρασαν και βρήκαν την ισοφάριση άμεσα με τον Ασημακόπουλο με ωραίο τελείωμα στο 15′. Ο Παναθηναϊκός λίγο πριν βγει το ημίχρονο μπήκε εκ νέου σε θέση οδηγού με τον Λιαρόπουλο.

Με την έναρξη του δευτέρου 20λεπτου, η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης. Στα τελευταία λεπτά ρίσκαρε βάζοντας πέμπτο παίκτη. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 3-1 με κλέψιμο και γκολ του Φέλλιου, ενώ λίγο πριν την εκπνοή, διαμορφώθηκε το τελικό 4-1 με τον Μπούσμπουρα. Πλέον, παίρνει άγρια ομορφιά η μάχη της κορυφής, για την οποία παλεύουν τρεις ομάδες.