Όποιος πίστευε ότι η ΑΕΚ θα μετέτρεπε σε τυπική διαδικασία την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, διαψεύδεται πανηγυρική. Μια Elite να την πιεις στο ποτήρι, αποδεικνύει ότι δεν μπήκε στα playoffs απλά για τη συμμετοχή και την εμπειρία, αλλά για να βγάλει τα συκώτια στην Ένωση που τερμάτισε πρώτη στην κανονική περίοδο και έχει δείξει την δυναμική της.

Η Επίλεκτη Ακαδημία Αθήνας επικράτησε με 4-2 στο Χολίδειο, ισοφάρισε 1-1 τη σειρά και όλα θα κριθούν στο Καματερό. Προφανώς και η Ένωση έχει τον πρώτο λόγο και είναι το φαβορί, όμως η Elite δεν προτίθεται να πέσει αμαχητί. Χωρίς άγχος θα εξαντλήσει τις ελπίδες της και θα παλέψει για την έκπληξη μεγατόνων. Έκανε το πρώτο βήμα και έσπειρε την αμφιβολία στον Δικέφαλο.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 11′ με τον Αδαμίδη και λίγο πριν την ανάπαυλα σημείωσαν και δεύτερο τέρμα με τον Νόνα. Μάλιστα, στο 25′ η Ακαδημία έκανε και το 3-0 με τον Κοντό, με την Ένωση να βρίσκεται στο καναβάτσο. Το γκολ του Ηλιάδη δυο λεπτά μετά αποτέλεσε μια πρώτη απάντηση, όμως ήρθε και τέταρτο τέρμα από την Elite, που ουσιαστικά έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή.

Στο 31′, λοιπόν, η διαφορά ανέβηκε εκ νέου στα τρία γκολ με δεύτερο τέρμα του Νόνα, ο Αρτινός στο 33′ μείωσε σε 4-2, αλλά δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το φινάλε και η Elite πανηγύρισε μια τεράστια νίκη, η οποία έφερε χαμόγελα, ευφορία και αυτοπεποίθηση. Στον αντίποδα, ο Γιάννης Ζιάβας και οι παίκτες του συνειδητοποίησαν πως αν δεν παίξουν, δεν θα νικήσουν απλά με τη φανέλα…

Τα φετινά playoffs φανερώνουν στην πράξη ότι διαφέρουν πολύ οι αγώνες αυτοί από την κανονική περίοδο. Το Δούκας – Ολυμπιάδα είναι στο 1-1, το ίδιο ισχύει με το ΑΕΚ – Elite, ο Παναθηναϊκός πήρε δυο νίκες στο ένα γκολ διαφορά με το Νέο Ικόνιο και πέρασε δύσκολα, ενώ ο Ερμής διέλυσε στον πρώτο αγώνα τον Μινώταυρο στην έδρα του.