Τα… χρειάστηκε, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά το Νέο Ικόνιο επιβλήθηκε της Σαλαμίνας με 9-5 σε ένα χορταστικό ματς και πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου σάλας έπειτα από τρεις αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, πατούσαν καλύτερα από τους αντιπάλους τους και έφτασαν στο σημείο να προηγούνται με 0-2 στο φινάλε του πρώτου 20λεπτου. Δεν ήταν σκορ που εξασφάλιζε κάτι, όμως ήταν μια καλή βάση για θετικό αποτέλεσμα.

Μάλιστα, ήρθε και τρίτο γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης, για να ακολουθήσει απάντηση ανατροπής από το Νέο Ικόνιο, το οποίο αιφνιδίασε την Σαλαμίνα και με τέσσερα γκολ πέρασε μπροστά με 4-3. Οι νησιώτες ισοφάρισαν σε 4-4, όμως η γηπεδούχος ομάδας ετοίμαζε… τσουνάμι τερμάτων στην συνέχεια.

Με πέντε συνεχόμενα γκολ το Νέο Ικόνιο έφτασε στο 9-4, ανοίγοντας σημαντικά την ψαλίδα στο σκορ. Το τρίποντο δεν μπορούσε να χαθεί και το μόνο που έκαναν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν στο τελικό 9-5. Οι γηπεδούχοι έκαναν… σεφτέ στις νίκες στην φετινή Stoiximan.gr Futsal Super League.