Σε ένα ματς που θα μπορούσε να γείρει και από τις δύο πλευρές, ο Δούκας κόντρα στη Λινζ εξασφάλισε μια σημαντική ισοπαλία(4-4), που τον διατηρεί μέσα στο “κόλπο” της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι παίκτες του κ. Ρούπτσου κατέθεσαν ψυχή στον αγωνιστικό χώρο και έδειξαν χαρακτήρα όταν έμειναν πίσω στο σκορ με 4-3, έφεραν το ματς στα ίσια και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσαν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης απόψε από το “Δαΐς”.

Το ματς

Στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ευτύχησε να προηγηθεί ο Δούκας χάρη σε τέρμα του Βινίσους Μάρτινς, ενώ οι Αυστριακοί έφεραν το ματς στα ίσια στο 17′ με γκολ του Πάβιτς. Το 1-1 έμελλε να είναι το σκορ ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται γκολ και εντυπώσεις.

Στην επανάληψη, ο ΑΣΕΔ πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ με τον Τσίνα, ενώ σημείωσε ένα ακόμη γκολ με τον Βινίσους Μάρτινς στο 24′ διαμορφώνοντας το 1-3. Καθώς, όλα έδειχναν να πηγαίνουν καλά για το συγκρότημα του κ. Ρούπτσου, ξαφνικά σε ένα πεντάλεπτο ολιγωρίας η Λινζ έφερε το ματς τούμπα με τρία τέρματα σε 28΄, 29′ και 32′ με σκόρερ τους Αρναούτοβιτς και Μαρίνκοβιτς(2).

Παρόλα αυτά, τα αποθέματα ψυχής των Εκπαιδευτηρίων οδήγησαν την αναμέτρηση σε μία ακόμα ισοφάριση με τον Φλώρο να διαμορφώνει το τελικό 4-4.

Αποστολή Δούκα

Ρούπτσος(Κόουτς): Ζέρβας, Κονδυλάτος, Καραβίδας, Τσίνας, Φλώρος, Σκέντο, Χαραλαμπόπουλος, Ροντρίγκες, Γρηγοράκος, Σεΐτι, Βλάχος, Μάρτινς, Πάνου, Καράμπελας.

Σκόρερ για τον ΑΣΕΔ οι Μάρτινς(2) και Τσίνας Φλώρος.