Οι Ιρανοί της Mes Sungun Varzaghan κατέκτησαν τον πολυπόθητο τίτλο για το πρωτάθλημα συλλόγων Ασίας, καθώς την Κυριακή επιβλήθηκαν με 4-2 της Thai Son Nam στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης και έγιναν η τέταρτη διαφορετική ομάδα από το Ιράν που καταλαμβάνει την κορυφή.

Ο αρχηγός της Mes Sungun, Farhad Fakhim, με 2 γκολ, έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του σκορ, καθώς επίσης και σε όλη την διάρκεια του αγώνα όπου με την ποιότητα του έδινε λύσεις σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Το σκορ άνοιξε για τους Ταιλανδούς ο Pham Duc Hoa για να έρθει να ισοφαρίσει στο 10′ ο Hossein Tayebibidgoli.

Το ημίχρονο διαμορφώθηκε με το γκολ του Tran Van Vu στο 18′ και με την Thai Son Nam να έχει το προβάδισμα. Στο δεύτερο μέρος οι Ιρανοί είχαν τον πρώτο λόγο και κυριάρχησαν στο παιχνίδι μετατρέποντας το εις βάρος τους σκορ σε θρίαμβο σκοράροντας 3 αναπάντητα γκολ στο 23′, στο 29 και στο 39′ με τους Fakhim, Mohammadreza και Ali Azghar.

Την 3η θέση κατέκτησε η Bank Of Beirut η οποία αναμετρήθηκε με την Nafit Al-wasat στον μικρό τελικό. Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Λιβανέζους ο Mahdi Javid που με 2 γκολ στο τέλος του ματς και άλλο ένα στο πρώτο ημίχρονο άφησε το στίγμα του στην μεγάλη επιτυχία της ομάδας του αλλαά οι επιτυχίες δεν σταμάτησαν εκεί για τον ίδιο καθώς αναδείχθηκε κορυφαίος σκόρερ με 12 γκολ και MVP της διοργάνωσης!