Ο Μινώταυρος δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, αφήνοντας εκτός συνέχειας το Φάληρο, το οποίο θέλει μέσα από τα μπαράζ ανόδου να κερδίσει ένα εισιτήριο για τη μεγάλη κατηγορία την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και μόλις στο τρίτο λεπτό είχαν βρει τέσσερις φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα, δυο με τον Φώτη και δυο με τον Καρανταλή. Με τον Σαλλίτα μείωσαν άμεσα οι φιλοξενούμενοι και το ματς κυλούσε στο 4-1 τα επόμενα λεπτά, μέχρι να έρθουν δυο γκολ από Φιλίππου και Κονόμη για το 5-2. Ο Λαβάι μείωσε σε 5-3 στο 16′ και έδωσε ένα ενδιαφέρον, αλλά οι Φώτης και Καρανταλής διαμόρφωσαν το 7-3 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 20λεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά και κατάφεραν να σημειώσουν έξι τέρματα, με τους Καρανταλή, Τζεμανάκη, Φιλίππου (2), Καβαλάρη και Ρηνάκη, ενώ για το Φάληρο σκόραρε ο Σαλλίτα, έχοντας και δυο δοκάρια. Έτσι το ματς έληξε με σκορ 13-4 και ο Μινώταυρος προχωράει στον θεσμό, με στόχο να φτάσει ως το τέλος της διαδρομής και γιατί όχι να σηκώσει το τρόπαιο!