Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του πρώτου Stoiximan Pre-Season Futsal Cup, το οποίο διεξήχθη το Σαββατοκύριακο στο κλειστό του ΔΑΪΣ. Στο τουρνουά προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν, στο οποίο συμμετείχαν η Ένωση, ο Δούκας, ο Ηνίοχος και το Νέο Ικόνιο, η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα κατάφερε να επικρατήσει και να μπει με το… δεξί στη νέα σεζόν.

Αφού στον ημιτελικό η ΑΕΚ νίκησε εύκολα με 7-1 το Νέο Ικόνιο και ο Δούκας με 4-3 τον Ηνίοχο (το τελευταίο γκολ σημειώθηκε με πέναλτι του Σταυρακόπουλου στα 25 δευτερόλεπτα από το τέλος), οι κιτρινόμαυροι και οι μπλε αναμετρήθηκαν στον τελικό. Νωρίτερα, έγινε ο μικρός τελικός, όπου ο Ηνίοχος του Γιάννη Μοστριού επιβλήθηκε άνετα με 8-2 της ομάδας του Περάματος και κατέλαβε την 3η θέση. Ανώτεροι οι “γαλάζιοι”, δεν συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση από το νεανικό και φιλόδοξο συγκρότημα του Κώστα Καρασάββα.

Όσον αφορά στον τελικό, πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Πάνου με όμορφο σουτ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ, για να έρθει στο 3′ ο Θανασάι και να κάνει το 2-0. Στο 10′ ο Καρύδας έγραψε το 3-0, με την Ένωση να κάνει εντυπωσιακό ξεκίνημα, προτού μειώσει ο Κονδυλάτος για τους μπλε του Κώστα Ρούπτσου. Παρ’ όλα αυτά, ο Αρτινός έφερε και πάλι την διαφορά στα τρία γκολ, αλλά ο Δούκας μείωσε με δυνατό σουτ του Καραβίδα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος χάθηκαν ευκαιρίες, αλλά το σκορ δεν άλλαξε, με το 4-2 να χαρίζει τη νίκη και το τρόπαιο στον Δικέφαλο.

Πλέον, όλες οι ομάδες κοιτάζουν τον βαθμό ετοιμότητάς τους για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος που είναι το επόμενο Σαββατοκύριακο. Πάντως, έγινε ένα όμορφο τουρνουά, με ποιοτικά παιχνίδια και άπαντες περιμένουν καλό θέαμα και συναρπαστικά ματς και στη Stoiximan Futsal Super League 2020-21.