Η ΑΕΚ δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί στον αγώνα με τη Σαλαμίνα στο “Νίκος Γραμματικός”, επικρατώντας 5-0 της ομώνυμης ομάδας που έχασε για τρίτο σερί ματς μετά τον θρίαμβο της πρεμιέρας στο Πέραμα με το Νέο Ικόνιο.

Η Ένωση ήταν ανώτερη και έφτασε δίκαια στο τρίποντο, ισοβαθμώντας στην κορυφή με τον Δούκα στους 12 βαθμούς. Κορυφαίος για την ομάδα του Γιάννη Ζιάβα ο Μάνος, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ. Οι νησιώτες του Χαράλαμπου Συντζανάκη θα κοιτάξουν σε άλλα ματς για βαθμό ή βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το μηδέν έως το 11ο λεπτό, όταν ο Μάνος «ξεκλείδωσε» την άμυνα και άνοιξε το σκορ. Στο υπόλοιπο ημίχρονο, η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα, όμως δεν τα κατάφερε και έτσι το ευθραυστο προβάδισμα του ενός τέρματος άφηνε όλα τα ενδεχόμενα ανοικτά για το β’ μέρος.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου 20λεπτου, ο Μάνος με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έγραψε το 2-0. Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς και μέσα σε 2 λεπτά σημείωσε τρία ακόμη γκολ με τους Ντάτη, Μάνο και Παπακώστα που από το 28′ έως το 30′ διαμόρφωσαν το τελικό 5-0. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό.