Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε η Κόμπρα που απέκλεισε τον Εθνικό Παλλήνης χθες βράδυ στο Κλειστό Γυμναστήριο του Βύρωνα μετά από ένα ματς “θρίλερ” που κρίθηκε στην παράταση. Οι Βυρωνιώτες θα συναντήσουν το Νέο Ικόνιο στην προημιτελική φάση του θεσμού που θα διεξαχθεί στα μέσα Ιανουαρίου.

Στο αγωνιστικό μέρος τωρα η Κόμπρα προηγήθηκε με 1-0 με τον Θεοχάρη αλλά ισοφαρίστηκε από τον Εθνικό Παλλήνης στα επόμενα λεπτά. Όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα λήξει ισόπαλο αλλά οι παίχτες του κ.Ράπτη σκόραραν με κομπίνα απο κοντινό φάουλ 4″ πριν την λήξη με τον Κουτσογιάννη.

Στο δεύτερο μέρος η Κόμπρα αύξησε την διαφορά της με το δεύτερο προσωπικό γκόλ του Κουτσογιάννη αλλά ο Εθνικός Παλλήνης δεν είχε σκοπό να αφήσει την πρόκριση να χαθεί εύκολα. Στο 33′ μείωσε σε 3-2 και στο 39′ έφερε το σκορ στα ίσα (με παίκτη παραπάνω αφού δέχτηκε κόκκινη ο Κόγκας) και έβαλε φωτιά στο παιχνίδι!

Στην παράταση που ακολούθησε δεν φάνηκε να μπορεί να αλλάξει κάτι μέχρι το 46΄όπου ο Ορέστης Μεχίλης σκόραρε και έδωσε το προβάδισμα στην Κόμπρα και παράλληλα την πρόκριση καθώς δεν άλλαξε κάτι στα επόμενα τελυταία δευτερόλεπτα.