Το 1-1 στη σειρά των τελικών της Stoiximan.gr Futsal Super League έκανε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ, στο δεύτερο ματς που διεξήχθη στο κλειστό της Κυψέλης.

Οι πράσινοι επιβλήθηκαν με το ίδιο σκορ που είχαν χάσει στο πρώτο ματς στο Καματερό από τους κιτρινόμαυρους και πλέον οι δυο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το τρίτο παιχνίδι στις 20 Μαΐου (20:30) με γηπεδούχο την Ένωση

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και σε μια από τις πρώτες του επιθέσεις άνοιξε το σκορ με σουτ του Γκαϊφύλλια στο 4′. Η ΑΕΚ μέσα σε δυο λεπτά στη συνέχεια έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες, έχοντας και ένα δοκάρι με τον Ντάτη, την ώρα που ο Αρτινός είδε τον Μπάρδη να αποκρούει το σουτ του στη συνέχεια.

Ο Θεοφίλου απάντησε με δύο επεμβάσεις, ενώ οι Ταρνανίδης, Θανασάι και Μάνος έχασαν τρεις σπουδαίες ευκαιρίες για την ισοφάριση. Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, αφήνοντας όλα τα δεδομένα ανοιχτά για το δεύτερο 20λεπτο.

Στο β’ μέρος, το τριφύλλι έφτασε και σε δεύτερο γκολ με τον Παπαευστρατίου στο 27′, αλλά η ΑΕΚ μείωσε σε 2-1 με υπέροχο σουτ του Θανασάι από δύσκολη θέση. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, είχαν και δοκάρι ,αλλά δεν κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη.

Από το 29 ‘ως το 33, η ΑΕΚ έχασε τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες για το 2-2, στο 38’ ο Θανασάι σούταρε και ο Μπάρδης είπε “όχι”, ενώ ένα λεπτό αργότερα κάτι αντίστοιχο συνέβη σε σουτ του Ασημακόπουλου. Το 2-1 ήταν το τελικό σκορ και πλέον η σειρά των τελικών ήρθε εκ νέου σε ισορροπία.

Πρωταγωνιστές για τις δυο ομάδες ήταν οι δυο γκολκίπερ, Μπάρδης και Θεοφίλου, που έκαναν αρκετές σωτήριες επεμβάσεις για να κρατήσουν το επίπεδο του σκορ τόσο χαμηλά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπάρδης, Γκρίτζαλης, Πολίτης, Μπελτσίδης, Θεοδωρόπουλος, Κάλκος, Κατεβτσιάν, Παούρης, Χατζηφωτίου, Παπαευστρατίου, Γκαϊφύλλιας, Οικονομόπουλος, Μπάμπης, Ζάχος.

ΑΕΚ: Θεοφίλου, Ταρνανίδης, Αρτινός, Δελαπόρτας, Ηλιάδης, Ζιάκας, Θανασάι, Γιώτης, Σκουτέλης, Ντάντης, Λιαρόπουλος, Χριστόπουλος, Ασημακόπουλος, Μάνος.