Η Inter Movistar και η Vina Albali είναι οι δυο ομάδες που θα διεκδικήσουν το πρωτάθλημα στην Ισπανία, αφού θριάμβευσαν στους ημιτελικούς και πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό της 30ης Ιουνίου.

Στον πρώτο, χρονικά, ημιτελικό η Movistar επιβλήθηκε με 3-1 της Palma Futsal και θα παλέψει για έναν ακόμη τίτλο. Μια ομάδα που από τη νέα σεζόν θα χάσει μεγάλο μέρος της δυναμικής της, θέλει να βρεθεί φέτος στην κορυφή.

Ο Tomaz Braga ήταν αυτός που άνοιξα το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό για την Palma, με τον Borja στο 9′ να φέρνει το ματς στα ίσια. Το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε του ημιχρόνου και έπρεπε να φτάσουμε στο 33′ και το γκολ του Bebe, προκειμένου οι Μαδριλένοι να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Στο τελευταίο λεπτό, ο Marlon “κλείδωσε” τη νίκη-πρόκριση της Inter Movistar.

Στον άλλο ημιτελικό, η Levante δεν μπόρεσε να κάνει νέα υπέρβαση. Αφού πέταξε εκτός τη Barcelona στην 8άδα, δεν κατάφερε να το επαναλάβει, χάνοντας 5-2 από την Vina Albali, η οποία θα βρεθεί απέναντι από τη Movistar με φόντο το βαρύτιμο τρόπαιο της πρωταθλήτριας Ισπανίας για την σεζόν 2019-20.

Μέσα σε 20 δευτερόλεπτα στο 5ο λεπτό, η Vina Albali πέτυχε δυο γκολ με τους Catela και Rafael Rato για το 2-0. Στο 16′, η Levante μείωσε με πέναλτι, όμως ο Buitre με σουτ μόλις 8 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους έφερε και πάλι την διαφορά στα δυο γκολ. Στο 31′ ο Rescia έβαλε και πάλι την ομάδα του στη διεκδίκηση του ματς, μειώνοντας σε 3-2, αλλά οι Chino και Rafael Rato στο 37′ και στο 40′ αντίστοιχα έγραψαν το τελικό 5-2.