Μια νίκη μακριά από τους τελικούς του πρωταθλήματος της Stoiximan Futsal Super League βρίσκεται ο Δούκας, ο οποίος πέρασε δια πυρός και σιδήρου από τα Ιλίσια, νικώντας 6-5 στην παράταση τον Ερμή και έκανε το 2-0.

Οι μπλε θα προσπαθήσουν στον επόμενο αγώνα να κλειδώσουν το εισιτήριο, αλλά η ομάδα του Ζωγράφου δεν θα παραδοθεί αμαχητί. Τόσο το πρώτο, όσο και το δεύτερο παιχνίδι ήταν κλειστά και κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Οι παίκτες του Θανάση Τσακανίκα μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν 2-0 με τους Τσέπα και Κολέντζο, βάζοντας στα… σχοινιά την ομάδα του Γιάννη Μοστριού, η οποία έβαλε νωρίς πέμπτο παίκτη.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων είχε αποτέλεσμα, αφού οι Περέιρα και Σεΐτι έφεραν το ματς σε ισορροπία, με τους Τσίνα και Βινίσιους να διαμορφώνουν το 4-2 για τον Δούκα ως το 30′. Δύο λεπτά μετά και για ένα δεκάλεπτο έπεσε ο φωτισμός στο “Αντώνης Φώτσης”, για να επανέλθει στη συνέχεια.

Ο Ερμής τα έπαιξε όλα για όλα, με τους Τσέπα και Κουνταρδά να ισοφαρίζουν και ο ημιτελικός οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Φουμάσα έκανε το 5-4 για τον Δούκα, ο Αγγελίνας ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, αλλά ο Περέιρα είχε τον τελευταίο λόγο, διαμορφώνοντας το τελικό 6-5 στα 20” από το τέλος του ματς.

Είναι αξιοσημείωτο ότι ο Θανάσης Τσακανίκας είχε πέμπτο παίκτη από νωρίς (με Γκρίτζαλη στο τέρμα), ακόμα και όταν έπαιξε ο Δούκας με πέμπτο στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης. Ένα σπουδαίο ματς, με ωραίο θέαμα, σασπένς και όλα κρίθηκαν στο τέλος. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, ενώ το κλειστό είχε αρκετό κόσμο.