Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε περισσότερο ίσως απ’ όσο υπολόγιζε απέναντι στον Ερμή, ο οποίος ήταν διατεθειμένος να πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι του στη μάχη που δίνει για να πλησιάσει τον Ηνίοχο στην έκτη θέση που στέλνει στα playoffs. Η Ένωση χρειάστηκε ένα γκολ στο φινάλε για να νικήσει την ομάδα του Θανάση Τσακανίκα με 2-1.

Το νικητήριο τέρμα μάλιστα σημειώθηκε λίγο μετά την ισοφάριση του Ερμή, ο οποίος βρέθηκε κοντά στον βαθμό, αλλά δεν πήρε τίποτα απ’ το ματς, καθώς ο τελευταίος λόγος ανήκε στην ομάδα του Γιάννη Ζιάβα.

Με αυτή τη νίκη, η ΑΕΚ βρίσκεται μία ανάσα από την κατάκτηση της πρώτης θέσης και του απόλυτου πλεονεκτήματος έδρας στα playoffs. Η πρωταθλήτρια πήρε αυτό που ήθελε και η κορυφή αναμένεται να είναι δική της υπόθεση. Με το Ρέθυμνο θα “κλειδώσει” την πρωτιά εκτός συγκλονιστικού απροόπτου.

Το παιχνίδι ήταν σκληρό, είχε φάσεις, ένταση, αλλά έλειπε το γκολ. Εντέλει, ο Πάνου στο 15′ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και έγραψε το 0-1 του ημιχρόνου. Παρά τις φάσεις που έγιναν και στο δεύτερο ημίχρονο, το σκορ δεν άλλαξε, με τον Ερμή Ζωγράφου να ισοφαρίζει δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον Μεσσηνέζη και την ΑΕΚ να νικάει με γκολ του Θανασάι λίγο πριν την κόρνα της λήξης.