Μεγάλο διπλό πανηγύρισε η Καλλιθέα στο Χολίδειο απέναντι στην (με αρκετές απουσίες) Elite με 6-4 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Futsal Super League και έκανε άλμα στην προσπάθειά της να διεκδικήσει την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία και την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Η ομάδα των Νοτίων Προαστίων έφτασε τους επτά βαθμούς έναντι τεσσάρων του Ρεθύμνου, ενώ αυτή του Μενιδίου έμεινε στους 15.

Η ομάδα του Σταύρου Μαυράκη μπήκε σε θέση οδηγού μόλις στο 6′ με τον Δασκαλάκη, για να έρθει η ισοφάριση τρία λεπτά μετά με τον Κιούση, ο οποίος έγραψε το 1-1. Στο 16′ ο Σουλοβάρι δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ από το σημείο του πέναλτι, για να σκοράρει ξανά ο Δασκαλάκης ένα λεπτό μετά, κάνοντας το 1-2. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Αντωνάκα, αποκτώντας “μαξιλαράκι” για το δεύτερο 20λεπτο.

Ο Κυριακίδης έφερε το παιχνίδι στο ένα γκολ διαφορά στο ξεκίνημα του β’ μέρους, αλλά γρήγορα ο Χριστοφόρου έκανε το 4-2 για την Καλλιθέα. Έπρεπε να φτάσουμε στο 37′ για να μπει το επόμενο γκολ με πέναλτι του Νόνα, ο οποίος έγραψε το 3-4, ενώ ο Κυριακίδης δευτερόλεπτα μετά ισοφάρισε σε 4-4 έπειτα από κλέψιμο και τελείωμά του.

Ο τελευταίος λόγος όμως ανήκε στην Καλλιθέα, η οποία σημείωσε δυο τέρματα, πρώτα με τον Μάρκο και μετέπειτα με τον Μαυράκη. Το τελικό 4-6 χάρισε ένα σπουδαίο τρίποντο στους φιλοξενούμενους, που ανέβηκαν στην προτελευταία θέση, όμως ακόμα τίποτα δεν έχει τελειώσει. Άλλωστε, υπάρχει μπροστά και η μάχη του Ρεθύμνου με την Καλλιθέα στο “Μελίνα Μερκούρη”. Όσο για την Ακαδημία, έχασε αρκετές ευκαιρίες στο ματς, όμως δεν κατάφερε να πάρει έστω την ισοπαλία και κοιτάζει να κλείσει τη σεζόν όσο το δυνατόν καλύτερα και να κοιτάξει το “χτίσιμο” για την επόμενη σεζόν.